Zanechává vaše myčka špinavé nádobí? Pár jednoduchých kroků, které zaručeně pomohou

Spotřebiče 13. prosince 2017 | 16:18 — Marie Drahá
Kdo jednou zakusil, nedokáže si život bez myčky představit. Ani ona si však nemůže žít svým vlastním životem. Přestože to vypadá, že se vlastně umývá sama, opak je pravdou.
Dalších 6 fotografií v galerii
Jak s myčkou zacházíte, tak se vám odvděčí / Shutterstock

Na stěnách i koších myčky zůstává mastnota, ve filtru zbytky jídel, místy vodní kámen. Od takové myčky nemůžeme čekat superčisté nádobí.

Kvůli několika kouskům nádobí většinou myčku nezapínáme. Plníme ji postupně, než ji vůbec zapneme. Jenže někdy to trvá i několik dní. A mikroorganismy mají volné pole působiště. Plísně a kvasinky se přesouvají na dvířka, která chytneme několikrát za den, a bakterie si přenášíme dál do domácnosti. Jak tomu zabránit?

Nejnápadnější zbytky jídel z nádobí předem spláchněte

Množení mikroorganismů tímto způsobem alespoň částečně zamezíte. Důležité je také čistit pravidelně těsnění myčky, kde se bakterie rády usazují. O tom, že jich máte v myčce požehnaně, svědčí zápach. Lepší je mu ze zdravotního hlediska předcházet. Pokud už s ním bojujete, pomůžou závěsné vůně do myčky. Anebo domácí produkty.

Zápach rychle pohltí půlka citronu vložená do myčky

O tom, jak bojovat se zápachem v kuchyni, jsme psali zde. Netřeba zdůrazňovat, že myčku je nutné pravidelné čistit. Nádobí bude čistější, bez slizského povrchu, a stejně jako u všech spotřebičů myčce správnou péčí prodloužíte životnost. Pokud umýváte pravidelně, filtr z myčky vytáhněte jednou za deset dní a propláchněte. Můžete jednoduše kartáčkem a za použití vody s octem. To samé platí pro ramena. Nezapomínejte na těsnící gumy, a to hlavně u vestavěné myčky. Nečistoty se tam hromadí o něco víc než v případě volně stojícího spotřebiče.

Minimálně čtyřikrát do roka nechte běžet myčku naprázdno. Použít přitom můžete speciální prostředek určený k vyčistění myčky, sehnat se dá i pod padesát korun. Sami poznáte, jak časté čištění vaše myčka potřebuje. Roli totiž hraje i tvrdost vody. Čím tvrdší, tím je nutné čistit častěji. Namísto drogeristických přípravků však můžete i v tomto případě zvolit alternativu.

Ocet, jedlá soda i kyselina citronová

Za vyzkoušení stojí také ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová. Ocet se lije do dávkovače na mycí prostředek nebo rovnou do myčky. Prověřená je i celá láhev. Kyselina citronová i jedlá soda pak patří do dávkovače. Univerzální ocet používají některé ženy standardně místo leštidla a jeho účinky si nemohou vynachválit.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu