Eko záchod v domácnosti ušetří až třetinu nákladů za vodu

Tipy a inspirace 09. února 2018 | 15:10 — Marie Drahá
Ekologické WC může být od klasického na první pohled k nerozeznání. Hlavní rozdíl je v tom, že se nesplachuje. Není tak závislé na vodě ani na kanalizaci. Při správném používání nesmrdí a dokáže navíc ušetřit nemalé peníze. Ve Skandinávii, která je pro nás tak často inspirací, je už roky zcela běžné.
Další 3 fotografie v galerii
Toaletní papír může i do eko toalet, není nutné jej házet zvlášť / Shutterstock

Předpona eko nebo bio patří v posledních letech k těm nejfrekventovanějším. Vyhledáváme bio potraviny, používáme bio kosmetiku, eko čističe, platíme dokonce ekologickou daň. Eko záchod má však doma zatím málokdo. Je přitom velmi jednoduchý na instalaci. A nepředstavujte si žádnou kadibudku nebo suchý záchod, který znáte ze starých chalup. Moderní eko záchody splňují veškeré estetické parametry.

Všichni musí sednout, povinně

Jak eko toaleta funguje? Může mít dva zásobníky – na moč a tuhý odpad. Obojí se zasypává kvůli zápachu pilinami a po zaplnění vynáší na kompost. Nebo může mít odvod na moč, která odtéká do nádržky či kanalizace, a pouze zásobník na tuhý odpad. Ten se vynáší v průměru jednou za měsíc. Z kompostu a hnojiva pak vzniká užitečný humus, který lze použít klidně na zahrádce.

Důležité však je, aby byly tuhé exkrementy uvnitř toalety separovány od moči. Tím vlastně zabráníme zápachu z toalety. I pánové si proto musejí na ekologické toaletě sednout, aby moč mířila pouze do nálevky umístěné v přední části. Záklopka, která je nad kyblíkem s tuhým odpadem umístěným vzadu, se otevírá jen při určitém zatížení prkénka. Vykonání potřeby stylem, že si na prkénko nesedneme, tedy také není řešením. Pro všechny případy, moderní eko záchody mají dokonce přímo v toaletě instalovaný ventilátor pro odtah pachů. Na rozdíl od klasických toalet tak výpary nijak nevdechujeme. Toaletní papír může dovnitř také. Jestli je lepší mít toaletu samostatně, nebo v koupelně, se dozvíte zde.

Nezávislý na energiích

Ekologický záchod lze používat i v případě, že neteče voda nebo vypadne elektřina. Stačí jednoduše přihodit piliny. Je to jenom o zvyku, tvrdí všichni, kteří takovou toaletu používají. Případný zápach podle nich eliminuje i rašelina nebo jiný uhlíkatý a savý materiál. Těm, kteří se vlastních exkrementů štítí, příznivci vzkazují, že v některých západních zemích je naprosto běžné stavět pytle s tímto odpadem vedle popelnice. O odvoz se postará speciální vůz.

Když začnete o eko toaletě uvažovat, zjistíte, že existuje řada různých druhů, a od nich se odvíjí i pořizovací cena. Separační, spalovací, kompostovací – stačí jen vyzkoušet, která varianta by byla nejvhodnější právě pro vás. Pokud budete ochotni vystoupit ze své komfortní zóny, vyšší cena se vám vrátí formou úspory za vodu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu