Jak zařídit, aby ručníky v koupelně nezapáchaly? Nenechte se napálit už při koupi

Koupelna 16. dubna 2018 | 12:07 — Marie Drahá
Co od koupelnových textilií očekáváme? Aby byly krásně hebké a dobře sály. A nejlépe vydržely léta. Jenže v tom případě si musíme dát pozor na to, po čem v obchodě sáhneme. Dobrý ručník ani osušku totiž za padesát korun nekoupíme.
Další 3 fotografie v galerii
Kvalita hraje v případě ručníků a osušek rozhodující roli / Pixabay

Při koupi ručníků a osušek většinou nestrávíme mnoho času. V prvé řadě nás upoutají barvy, na štítku sledujeme tak maximálně velikost. Ale jsou tam i další údaje. Například materiál, z něhož jsou textilie vyrobeny, a také gramáž. Obojí hraje velkou roli v tom, jak nám budou ručníky a osušky příjemné a jak dlouho v domácnosti vydrží.

Čím těžší, tím kvalitnější

Na základě gramáže se řadí koupelnové utěráky do tří kategorií: lehké, střední a těžké. Lehké váží do 350 gramů, střední od 350 do 450 gramů a těžké od 450 do 550 gramů. Platí, že čím těžší, tím kvalitnější. Setkat se můžete i s velmi kvalitními, které mají nad 550 gramů. Někdy se však stane, že gramáž na cedulce naopak nenajdete. V tom případě se zřejmě výrobce nemá čím chlubit. Který ručník pro běžnou domácnost postačí? Za solidní je považována těžká kategorie. Z méně kvalitních látek se totiž podle zkušeností brzy stanou hadry a na těle škrábou. Přesto, kupujete-li levnější ručníky, pak raději jen ty hladké.

Zlatý bambus. Lépe saje a nesmrdí

Co se týče materiálu, roky byla preferována bavlna. Jenže se zjistilo, že ač je velmi příjemná, dlouho schne. Což zrovna v koupelně, kde bývá dost vlhko, není zrovna ideální vlastnost. Je známo, že na mokrých textiliích se snadněji množí bakterie a tvoří plísně. Právě ty způsobují nelibý odér. Řešením je proto bambus, nebo alespoň kombinace bavlny s bambusovým vláknem. Materiál, který je trendem posledních let, a to nejenom v případě koupelen, se může pochlubit čtyřikrát lepší savostí než bavlna, ale i antibakteriálními vlastnostmi. Je vhodný pro alergiky a má jednu skvělou schopnost - nepřijímá nepříjemné pachy. Co se týče vlákna, volte raději husté a kratší.

Jak o ručníky správně pečovat?

Řada českých žen dělá stejnou chybu. Aby ručníky zbavila bakterií i pachu, pere je na 60 °C. Jenže se stane jediné – zničí jim vlákna. Platí pravidlo, že ručníky i osušky pereme pouze na 40 °C. A voňavé aviváži se vyhneme! Koupelnové textilie nemají obecně rády vysoké teploty. Není proto dobré, když je sušíme na radiátorech. Ideální je sušička při nižší teplotě, která je krásně načechrá, případně zahradní šňůra. Žehlíme maximálně na 150 °C. Jakmile si ručníky přineseme z obchodu, před použitím je nejdřív dvakrát vypereme. Vlákna se zatáhnou a materiál se tím zpevní. Jak správně pečovat o ručníky, vám poradíme i zde.

K rozlišení poslouží cedulky i poutka

Zejména ženy řeší často v koupelně problém, jak ostatní členy domácnosti přesvědčit, aby používali výhradně svůj ručník nebo svou osušku. Ze všeho nejdřív se nabízí barevné rozlišení. Pokud jste jenom dva, je to jednoduché. K barevnému provedení koupelny zvolíte barvu, která se k ní hodí, pouze ve dvou různých odstínech. U vícečlenných domácností je lze dokombinovat se stejnobarevným ručníky, ale různým dekorem. Řešením mohou být i cedulky nebo motivy nad háčky. Pořídit si můžete i různá poutka na ručníky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu