Bez prosklení není zimní zahrada. Jak vybrat to pravé?

Exterier 15. září 2016 | 19:03 — redakce
Zimní zahrada je snem každého milovníka přírody. Aby však byla opravdu funkční a bezpečná, měli bychom se zaměřit na výběr správného prosklení. Navíc jím můžeme ovlivnit i náklady na vytápění v chladných měsících. Romantické posezení s výhledem na sněhové závěje nám však výdaje vynahradí.
Příjemná relaxace uprostřed zeleně přijde obzvlásť v zimě vhod. Velmi důležité je ale zvolit správné prosklení zimní zahrady. / naseinfo.cz

Přímé slunce může škodit

Nejdůležitějším prvkem na zimní zahradě je právě její kvalitní prosklení. Klasické sklo propouští velké množství sluneční energie, což především v létě může některým rostlinám spíš uškodit. Tropické druhy si sice potrpí na teplo a vysokou vzdušnou vlhkost, většina z nich ale současně bývá ve své domovině výrazně zastíněna mnohem vyššími druhy.

Pozor na přehřátí

Omezit průchod slunečních paprsků můžeme volbou reflexních nebo zabarvených skel. Jsou sice efektní i napohled, ovšem za cenu snížení světelného komfortu uvnitř zimní zahrady. Ani moderní protisluneční skla však nezabrání přehřívání interiéru, proto je nutné kombinovat je s větráním a stíněním.

Bez fólií se neobejdeme

Ideální je využití technologie izolačních dvojskel, která podstatně zlepšuje izolační vlastnosti, do obvodových stěn celoročně obývaných zahrad je pak nejvhodnější izolační trojsklo. Přestože moderní skla jsou dostatečné pevná sama o sobě, z bezpečnostních důvodů je nutné opatřit spodní tabuli dvojskel bezpečnostní fólií, která zaručí, že se při poškození nevysypou. Horní sklo bývá většinou kalené, čímž se zaručí jeho maximální pevnost.

Levnější varianta

Praktickou možností prosklení je polykarbonát, který nás přijde mnohem levněji. Tento druh plastu má řadu předností, kromě cenové dostupnosti hlavně nerozbitnost. Vypadá téměř jako sklo, jeho izolace však není pro celoročně obývanou zimní zahradu dostatečná. Proto se používá spíše na jednoduché přístřešky. Potřebnou izolaci dokáže zajistit polykarbonát takzvaného dutinkového provedení, nezajistí však čirý průhled a je méně odolný proti poškrábání.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Yvetta Blanarovičová předvedla své perfektní tělíčko v bikinách

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...

Zbavte se zbytečných chemikálií! Vydezinfikujte byt stejně...

Starší nebo nepoužívaný lak na nehty nevyhazujte. Máme pro...

Houby stále rostou! Máme pro vás několik doporučení, jak je...