Ne všechny cibuloviny kvetou na jaře. Zasaďte si nyní takové, které vám udělají radost v létě a na podzim

Exterier 02. dubna 2020 | 14:52 — Helena Malá
Teď na jaře na zahradách vykvétají narcisy, tulipány, hyacinty, kosatce, modřence, ladoňky a další krásky. Tyto cibuloviny je třeba zasadit už na podzim. Ale nezoufejte, i teď na jaře se najdou cibuloviny, které lze ještě zasadit. Pro změnu vás svými květy potěší v létě či na podzim.
Další 4 fotografie v galerii
Jaro je ideální čas pro výsadbu některých cibulovin a hlíznatých rostlin / Depositphotos

Lidé mají zafixováno, že většina cibulovin se sází na podzim. Ale mnohé cibulovité a hlíznaté rostliny můžete vysadit i teď na jaře. Jde o květiny, které jsou citlivější na mráz, proto se vysazují až po posledních jarních mrazících. Parádu vám pak dělají v létě a na podzim. Mezi nejznámější zástupce těchto květin patří jiřiny nebo mečíky, ale na jaře se dají zasadit i lilie a další. Nejznámější cibuloviny a hlíznaté rostliny kvetoucí v létě:

  • jiřiny
  • lilie
  • mečíky
  • dosny
  • begonie
  • liliochvostec
  • kala (Zantedeschia)

Správná doba na výsadbu

Cibuloviny a hlíznaté rostliny, které se dají sázet na jaře, vysaďte do země někdy na přelomu dubna a května. V té době by je už žadný mráz neměl zničit. Půda by měla být kyprá, spíše lehčí, případně vylehčená pískem.

Co se týká hloubky výsadby, ta by měla odpovídat dvojnásobku šíře cibule. Je dobré vysazovat cibule do košů. Jednak se pak budou lépe vybírat z půdy, ale má to i jiné výhody. Košíky na cibuloviny totiž zajistí ochranu cibulovin před poškozením hlodavci a zároveň vám umožní zasadit hlízy do té správné hloubky.

Jak chránit před škůdci

Jestliže chcete hlízy ochránit před houbovými chorobami, případně škůdci, pořiďte si speciální přípravek a v roztoku cibule před výsadbou namočte. Proti některým houbovým chorobám lze biologicky bojovat také přípravkem obsahujícím houbu, která aktivně vyhledává cizopasné organismy a likviduje je.

Co se týká hnojiva, použít můžete například organo-minerální hnojivo určené pro cibule a česnek, které obsahuje ideální poměr základních prvků pro cibuloviny a díky obsažené rohovině působí až dva měsíce.

Pozor na přemokření

Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, půdu je vhodné udržovat rovnoměrně mírně vlhkou. Dejte však pozor na nadměrnou zálivku. Přemokření cibulkám i hlízám škodí, ty pak můžou zahnívat.

Jestliže se rozhodnete zasadit vyšší rostlinu, určitě se později neobejdete bez opory. Vyžadují ji například jiřiny, mečíky nebo lilie.

Zazimování

Rostliny skliďte po zmrznutí nebo uschnutí nadzemní části. Hlízy a cibule opatrně vyryjte ze země a zbavte půdy. V žádném případě cibulky nenamáčejte. Nadzemní části odstraňte (jiřinám ponechejte kus stonku) a skladujte v bedničách s rašelinou v místnosti, kde nemrzne. O tom, jak hlízy správně zazimovat, jsme blíže psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu