Mech na střeše může znamenat pořádný problém! Zbavte se ho dřív, než bude pozdě

Exterier 30. srpna 2017 | 10:31 — Anna Novotná
Nadměrná tvorba mechu, zejména na střechách domů, může značně zatížit celou střechu svou vahou. Zároveň zvyšuje vlhkost a narušuje střešní krytinu. Hlavně po bouřce a dešti vyrobí spadaný mech kolem domu pěknou nadílku. Nejlepší je se mechu ze střechy zbavit!
Další 4 fotografie v galerii
Mech na střeše moc službu neudělá, spíše naopak! Je lepší ho odstranit. / Shutterstock

Mech se nejčastěji objevuje na střešních krytinách domů stojících na temnějším či vlhčím místě a tam, kde byl použitý cement. Nevyhýbá se ale ani páleným taškám.

Nejsnazší je, když mech stáhnete mechanicky obyčejnou dřevěnou latí, kartáčem, špachtlí či koštětem s ostrými štětinami. Poté střechu omyjte tlakovým čističem. Toto je však jen dočasné řešení. Mech má totiž tendenci se znovu objevit, protože neodstraníte jeho kořínky.

Mezi osvědčené recepty patří vápenná voda nebo měděný pásek instalovaný na hřeben střechy. Měděný plech při oxidaci uvolňuje měděnku a při dešti stéká po střeše dolů, čímž zabraňuje růstu mechu. Používá se i roztok síranu měďnatého  a následné pokropení uhličitanem sodným.

Ozkoušeným přípravkem je mechostop. Jde o patentovaný výrobek, který se hodí na většinu střech s výjimkou některých druhů kovových střech. Přípravek nanesený na střechu utvoří tenký nerozpustný povlak podobného složení jako je minerál malachit. Přípravek nevadí obyčejným pozinkovaným okapům, titanzinkové slitiny jsou však před ním třeba chránit. Ošetření tímto přípravkem zabraňuje růstu mechu v rozmezí 10 let, což je docela úctyhodná doba.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bitcoin je nejlepší investicí letošního roku. Jeho těžba vyžaduje nesmírné množství elektrické energie

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...

Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a...

Místo rozkvetlé zahrady zelený dům. Jde to i jednoduše

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár...

Zázrak jménem cibule. Královna kuchyně, která zaručeně...