Tipy, jak odstranit vrzání dřevěné podlahy

Interier 07. července 2017 | 11:55 — Anna Novotná
Skoro každá starší dřevěná podlaha po došlapu vrže. Někdo v tom spatřuje určitou poetiku, jiné ale ustavičné vrzání parket přivádí k šílenství. Pokud patříte do druhé skupiny, neuchylujte se hned k likvidaci staré dřevěné podlahy. Vrzání lze totiž zabránit!
Další 3 fotografie v galerii
Podlaháři považují parkety za jeden z nejlepších možných materiálů. Pokud vám vadí jejich vrzání, lze ho odstranit. / Shuttertock

Tipů na to, jak odstranit vrzání parketové podlahy, existuje hned několik. Vyzkoušejte některý z nich a uvidíte, že si starou podlahu nakonec zamilujete!

Vrzající dřevěné podlahy se zbavíte například tak, že do rýh v podlaze nasypete trochu mastkového nebo grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů nejvíce vrzajících parket, pak místo překryjte hadrem a několikrát za sebou na ně stoupněte celou svou váhou. Tuha či mastek spoje promaže a přestanou se o sebe třít.

Pokud nemáte po ruce mastkový či grafitový prášek, zkuste navrtat na skrytějších místech malinkaté otvory a injekční stříkačkou do nich vpravte řídkou cementovou maltu. Po zaschnutí pak dírky zamaskujte voskem.

Vrzající parkety můžete také zkusit podlepit. Postup je podobný jako u předchozího tipu s cementovou maltou. Najděte si uvolněné parkety a v jejich středu parketu provrtejte asi čtyřmilimetrovým vrtákem. Otvorem vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, roztahuje se. To způsobí, že se vzduchová mezera vyplní a parketa se tak přilepí k podkladu. Je dobré toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat.

Pokud žádná z rad nezabere, zřejmě vám nezbude nic jiného, než se pustit do celkové opravy podlahy. To ale přenechte odborníkům, kteří staré parkety demontují a opraví veškeré vrstvy, včetně nosných trámů a prkenného záklopu. Je to sice poněkd dražší operace, ale odborníci radí se jakýchkoliv masivních dřevěných podlah nezbavovat. Obzvláště parkety považují mnozí za nejlepší možný materiál. A stáří prý nehraje roli, parkety mohou být klidně i sto let staré.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...