Tipy, jak odstranit vrzání dřevěné podlahy

Interier 07. července 2017 | 11:55 — Anna Novotná
Skoro každá starší dřevěná podlaha po došlapu vrže. Někdo v tom spatřuje určitou poetiku, jiné ale ustavičné vrzání parket přivádí k šílenství. Pokud patříte do druhé skupiny, neuchylujte se hned k likvidaci staré dřevěné podlahy. Vrzání lze totiž zabránit!
Další 3 fotografie v galerii
Podlaháři považují parkety za jeden z nejlepších možných materiálů. Pokud vám vadí jejich vrzání, lze ho odstranit. / Shuttertock

Tipů na to, jak odstranit vrzání parketové podlahy, existuje hned několik. Vyzkoušejte některý z nich a uvidíte, že si starou podlahu nakonec zamilujete!

Vrzající dřevěné podlahy se zbavíte například tak, že do rýh v podlaze nasypete trochu mastkového nebo grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů nejvíce vrzajících parket, pak místo překryjte hadrem a několikrát za sebou na ně stoupněte celou svou váhou. Tuha či mastek spoje promaže a přestanou se o sebe třít.

Pokud nemáte po ruce mastkový či grafitový prášek, zkuste navrtat na skrytějších místech malinkaté otvory a injekční stříkačkou do nich vpravte řídkou cementovou maltu. Po zaschnutí pak dírky zamaskujte voskem.

Vrzající parkety můžete také zkusit podlepit. Postup je podobný jako u předchozího tipu s cementovou maltou. Najděte si uvolněné parkety a v jejich středu parketu provrtejte asi čtyřmilimetrovým vrtákem. Otvorem vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, roztahuje se. To způsobí, že se vzduchová mezera vyplní a parketa se tak přilepí k podkladu. Je dobré toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat.

Pokud žádná z rad nezabere, zřejmě vám nezbude nic jiného, než se pustit do celkové opravy podlahy. To ale přenechte odborníkům, kteří staré parkety demontují a opraví veškeré vrstvy, včetně nosných trámů a prkenného záklopu. Je to sice poněkd dražší operace, ale odborníci radí se jakýchkoliv masivních dřevěných podlah nezbavovat. Obzvláště parkety považují mnozí za nejlepší možný materiál. A stáří prý nehraje roli, parkety mohou být klidně i sto let staré.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvák Ricky Martin se oženil! Jeho manželem se stal o 13 let mladší malíř ze Sýrie

Vyzrajte na různé druhy škrábanců, od kožených bot až po...

Chuť Francie u vás doma: Připravte rychlý jablečný koláč...

Chová se vaše kočka neobvykle? Možná za tím stojí...

Vyrobte si originální poličku na drobnosti z dřívek od...

BARFování: Trend ve zdravé výživě pro psy

Zapáchající obuvi se zbavíte pomocí tohoto jednoduchého...