Jak se v bytě bránit slunečním paprskům?

Interier 07. srpna 2017 | 08:57 — Helena Malá
Obzvláště v letních měsících lidé řeší, jak si v bytě dopřát trochu stínu a nechat sluneční paprsky za oknem. Řešení je mnoho a záleží nejen na vkusu, ale také na finančních možnostech.
Další 4 fotografie v galerii
Slunečním paprskům se dá v bytě bránit pomocí stínící techniky. Každý typ má své výhody i nevýhody. / Shutterstock

Venkovní žaluzie

V případě použití venkovní žaluzie do místnosti vniká pouze minimum tepelného záření. Jeho značná část je zachycena v exteriéru – v prostoru mezi žaluzií a venkovním sklem. Teplo a záření do místnosti vniká, jedná se ovšem o minimální množství, které je daleko menší, než například při použití vnitřních žaluzií.

Vnitřní žaluzie

Při použití vnitřních žaluzií je světlo a především teplo zachyceno až v okamžiku, kdy projde sklem do interiéru. Část tepla projde do interiéru a část je zachycena žaluzií. Teplo mezi oknem a žaluzií ovšem žaluzii dále zahřívá a prochází do místnosti. Vnitřní žaluzie jsou tedy o něco méně účinné než žaluzie venkovní.

Vnitřní rolety

Pokud vás žaluzie příliš nenadchly, můžete pro stínění využít také vnitřní rolety. Nejoblíbenější jsou látkové, existují však rolety i z tradičních materiálů, jako je dřevo nebo bambus. Nevýhodou látkových rolet ale je, že se nedají prát. Cena se odvíjí od materiálu, ale v zásadě platí, že jde o levnější typ zastínění.

Venkovní rolety

Venkovní rolety lze v některých případech i zamykat a tím chránit svůj majetek. V létě fungují jako klimatizace, v zimě jako dostatečný izolant. Jejich nevýhodou je skutečnost, že pokud chcete teplo v letních měsících odizolovat, musíte rolety zcela nebo z větší části zastínit a přijít o denní světlo. Vnitřní rolety jsou o něco dražší než venkovní žaluzie. Na rozdíl od nich také dokáží odizolovat hluk z venkovního prostředí. Jsou ale náročnější na instalaci.

Japonské posuvné stěny

Japonské posuvné stěny jsou určeny do interiéru a skládají se z jednotlivých panelů, které se překrývají. Vytváří příjemné měkké světlo, ale na to, aby vynikly, potřebují velký prostor. Navíc zastínění není možné regulovat tak, jak je to třeba u žaluzií.

Fólie

Hodí se tam, kde nechceme žádné rušivé stínění. Fólie se lepí na sklo. Je možné instalovat efekt, kdy z venku je sklo zatmavené nebo zrcadlové. Jde o levnější řešení. Pokud je ale potřeba zastínit okno, ke kterému je těžší přístup pro jiné druhy stínění, je fólie skvělým řešením.

Fasádní markýzy

Fasádní markýzy u nás zatím nejsou příliš rozšířenou variantou. Pokud se pro ně ale rozhodnete, můžete s jejich pomocí snížit prostup tepla až o 90 %.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky

Z pingpongových míčků lampa? Jde to a vypadá kouzelně

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...