Podlaha je základ. Každý materiál má něco do sebe

Interier 08. srpna 2017 | 08:06 — Helena Malá
Podlaha hraje v bytě důležitou roli, a to nejen z estetického, ale i funkčního hlediska. Výběr vhodného materiálu je závislý na mnoha aspektech, například jak odolnou podlahu potřebujete, zda chcete místnost proteplit nebo naopak a podobně. Možností je naštěstí tolik, že si vybere každý.
Další 2 fotografie v galerii
Podlaha musí plnit nejen estetickou funkci, ale musí být i praktická. Podle toho je pak třeba zvolit vhodný materiál. / Shutterstock

Nadčasové dřevo

Dřevěná podlaha hřeje, dýchá, je antistatická i antialergická a hlavně hodně vydrží, při správné údržbě i desítky let. Je možné ji zcela zrenovovat broušením, po kterém bude vypadat zase jako nová. U masivní dřevěné podlahy je dokonce broušení možné provést mnohokrát. V případě vícevrstvé dřevěné podlahy je nutné se poradit s výrobcem. Pokud máte doma psa nebo kočku, vsaďte na povrchovou úpravu voskem nebo olejem. Na lakovaném povrchu jim totiž kloužou tlapky, proto instinktivně zatínají drápky a výsledkem je poškrábaná podlaha.

Přírodní linoleum

Základ pro výrobu linolea tvoří lněný olej, dřevitá a korková moučka, juta, vápenec, přírodní pryskyřice a pigmenty. Tento stoprocentně přírodní a biologicky odbouratelný produkt snese vysoké zatížení nábytkem, snadno se udržuje (stačí vytírat vodou bez jakýchkoliv speciálních prostředků), je antistatický a má antialergenní vlastnosti. Lze ho položit na podlahové vytápění a je vhodný do všech místností v domě. Pouze v kuchyni myslete na to, že má oproti jiným materiálům nižší odolnost vůči ostrým předmětům.

Flexibilní vinyl

Vinylové podlahy jsou v posledních letech velkým trendem. Není se čemu divit - jsou pružné, měkké a teplé jako dřevo, vůči oděru jsou odolnější než laminát a jejich údržba je stejně snadná, jako v případě linolea. S linoleem má vinyl společné i to, že je rovněž antialergenní. Dostupné jsou vinylové podlahy buď v rolích nebo lamelách z tvrzeného vinylu v různých formátech. Široká škála dekorů zahrnuje kromě dokonale napodobeného dřeva a kamene také například korek nebo dlažbu. Stále oblíbenější je i takzvaný tkaný vinyl, který je vhodný především do silně zatěžovaných prostor.

Odolný laminát

Vyznačuje se především dobrou odolností vůči mechanickému poškození, otěru i UV záření. Další jeho výhodou je i jednoduchá pokládka a tvarová stálost. Laminátové podlahy však mají vysokou zvukovou vodivost, což vyžaduje použití izolačního materiálu. Někteří výrobci nabízejí lamely s protihlukovou vrstvou. Přestože laminát dnes již dokáže dokonale napodobit dřevo na pohled, na dotek je výrazně chladnější i tvrdší a samozřejmě má o mnoho nižší životnost. Na druhou stranu je však o poznání levnější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky

Z pingpongových míčků lampa? Jde to a vypadá kouzelně

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...