Nejčastější chyby, kterých se při zařizování interiéru dopouštíme

Interier 17. září 2017 | 14:14 — Anna Novotná
Dejte si pozor, abyste neudělali některou z nejčastějších chyb, jichž se při zařizování interiéru většina z nás dopouští. Můžete si svůj interiér zbytečně pokazit!
Při zařizování interiéru si dejte pozor na dotahování všech detailů do zdárného konce / Shutterstock

Těšili jste se na svůj vysněný dům a hlavně na to, jak si ho zařídíte podle sebe a nenecháte nikoho, aby vám do toho mluvil? Výsledkem nakonec může být zklamání.

Změna dispozice nemusí být vždy k lepšímu

Často je zařizování bytu či domu spojené s celkovou rekonstrukcí, zejména u starších bytů v panelových nebo činžovních domech. Pozornost se při takových přestavbách věnuje hlavně koupelnám (výměna umakartového jádra za zděné, zvětšování užitné plochy) a kuchyním (propojení s obývacím pokojem, úplný přesun v rámci celkové dispozice bytu). Protože tady už jde o výrazné zásahy nejen estetického, ale zejména technického charakteru (např. rozvody plynu, odpady, bourání stávajících a stavba nových příček), je nutné každý krok pečlivě zvážit. V těchto případech není konzultace s odborníkem − architektem, nebo alespoň řemeslníkem − od věci, vedle peněz vám může ušetřit i mnoho nepříjemností. V návrhu dbejte na symbiózu jednotlivých prvků, ale také se věnujte všem detailům (je potřeba myslet např. na výšku nábytku, přechodovou šířku atp.). Následná oprava může být nákladná. Každopádně řešení by mělo být individuální, odpovídat vaším zvykům a potřebám. Kopírovat u sousedů se nevyplácí.

Přehnaná snaha o sladění barev

Lidé se snaží interiéry často zútulnit teplými barvami a materiály. V mnoha českých domácnostech tak najdeme stěny vymalované béžovou, meruňkovou a podobnými odstíny, navíc v kombinaci s bukovým nábytkem. Takto to ale nefunguje. Všudypřítomnost stejné neutrální barvy působí nudně, příliš výrazné barvy nebo divoké kombinace zase disharmonicky a nevkusně. Ideální je v místnosti použít tři barvy, při čemž jedna by měla mít trvalý charakter. 

Místo bytu skladiště

Velké množství nábytku a doplňků v jakémkoli prostoru snižuje úroveň komfortu. Příliš mnoho dekorací už nepůsobí v interiéru příliš esteticky, navíc jsou lapačem prachu. Ani sbírky předmětů, které se zájmem shromažďujete už řadu let, by neměly být vystaveny v obýváku či ložnici (raději jim, máte-li možnost, věnujte samostatnou místnost, nebo je mějte schované ve skříních či krabicích). Přeplněné místnosti vypadají opticky menší a vytvářejí dojem temného prostoru. Všeobecně tak platí staré známé heslo: Méně je více.

Za nedostatky se považují také:

– viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody
– „věčně“ nedokončené věci 
– příliš polštářů na sedací soupravě, které je nutné pro pohodlné sezení přesunout
– zastavění každého volného kousku podlahy, každého výklenku nábytkem
– nesprávné umístění nábytku, omezení přístupu k oknům a nábytku
– přehnaný důraz na estetiku na úkor funkce 
– příliš mnoho vzorů a barev na malém prostoru
– nejednotnost podlahy ve spojených místnostech a otevřeném prostoru

Špatné propojení kuchyně s obývákem

Stejný nábytek, stejná podlaha, stejné barvy – to jsou zásady, které je třeba dodržovat, když zvolíte otevřený interiér, nejčastěji se to týká spojené kuchyně s obývacím pokojem a jídelnou. Jinak nikdy nebude prostor vypadat jako jedna místnost. A pozor také na volbu spotřebičů.

Nekopírujte

Dělat kopie cizího prostoru je neprofesionální a neosobní. Každý interiér by měl mít originální charakter. Měl by co nevíce odrážet charakter jeho majitelů a zároveň poskytovat maximální bezpečí, pohodlí a komfort. Před každým návrhem, byste se měli podrobně seznámit s barevným, dispozičním a materiálovým řešením každé místnosti, včetně jednotlivých kusů nábytku a dekorací. Tento postup připomíná nákup oblečení nebo bot. Je logické, že nic z toho si nevezmete bez vyzkoušení. A tak to je i s řešením interiérů...

Osvětlení až na posledním místě

Mnozí při zařizování domovů myslí zejména na nábytek, nebo při výběru osvětlení kladou důraz na jejich vzhled. Typ světelných zdrojů, jejich rozmístění a intenzita osvětlení při tom hrají důležitou roli v tom, jak se budete doma cítit, příp. jaké budou vaše náklady na elektřinu. Nejčastějším problémem bývá nedostatečné osvětlení, či naopak přesvícené prostory, ale také špatná volba zdroje. Nepodceňujte fyzikální vlastnosti světla: jeho barvu nebo index podání barev. Pozornost věnujte nejen hlavnímu a centrálnímu osvětlení, ale i tomu, které plní doplňkovou a estetickou funkci. Pomocí osvětlení můžete dosáhnout velkých změn, dodá prostoru hloubku, akcent, nezaměnitelnou atmosféru − samo o sobě se stává designovým prvkem.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu