Vyznejte se v materiálech, ze kterých se vyrábí nábytek. Pomůže vám to při výběru toho nejvhodnějšího

Interier 17. listopadu 2017 | 09:13 — Anna Novotná
Vybavení domácností se už dávno nekupuje na celý život. Obvykle se vše obnovuje a mění podle finančních možností i módních trendů. Základním požadavkem bývá „kvalita za rozumnou cenu“. K tomu je zapotřebí vyznat se v materiálech, ze kterých se nábytek vyrábí.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nejideálnější se zdá být dřevo / Shutterstock

Zatímco v dávné minulosti se téměř všechen nábytek vyráběl ze dřeva, nyní trh nabízí mnohem více možností. Výrobci využívají především různé deskové materiály, které se vzájemně liší uspořádáním a hrubostí dřevěné drti a typem pojiva. Podle toho se pak desky liší a mají odlišnou pevnost, pružnost, tvrdost i odolnost.

Dřevotříska DTD

Velmi populární jsou při výrobě nábytku dřevotřískové desky, které se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu pomocí formaldehydových pryskyřic. Samotná dřevotříska není odolná proti vlhkosti a z tohoto důvodu se obvykle ošetřuje. Vznikají tak lamino desky, dýhování, lamináty a pod. I když má dřevotříska poměrně řídkou strukturu, hodí se pro výrobu i všestranné zpracování. 

Lamino LTD

V současné době je nejpoužívanějším materiálem při výrobě skříňového i kuchyňského nábytku lamino. Jeho hlavní výhodou je cenová dostupnost a stovky dekorů. Povrch může mít nejen libovolnou barvu, ale také strukturu. Uvnitř lamino desky je dřevotříska. Následně je polepená laminovacím papírem, který se zalije pryskyřicí.

Lamino není laminát

Levný nábytek z lamina je všeobecně rozšířený a velmi dostupný. Od lamina je ale nutné odlišovat laminát. Laminátové desky jsou opatřené povrchem z laminátu, který je vrstvený. Laminátové desky jsou silnější a odolnější. Opět tvoří jejich jádro dřevotříska. Desky s laminátem se používají na příklad v kuchyních na pracovní desky.

Dýhovaný nábytek

Zejména pro estetický vzhled se používá dýhování. Základem je i v tomto případě dřevotřísková deska (případně MDF deska). Na tu se lepí tenký dřevěný list – dýha, což je tenký plát dřeva o tloušťce zhruba 0,3 mm - 4 mm. Dýha se moří různými odstíny a následně se opatří polyuretanovým lakem. Podobně jako u lamina jsou i u dýhovaných desek hrany uhlazeny. Zatímco u lamina se na hrany používá plast, u dýhy je to dřevo. 

Masiv

Dřevěný nábytek se vyrábí z nejrůznějších stromů. Mezi nejlevnější patří smrk a borovice. Nejdražší jsou exotické dřeviny. Pro výrobu z masivu je ideální středová fošna, ale ta je v každém kmeni pouze jedna. Z toho důvodu se krajní části kmene řežou, skládají a slepují, aby vznikly velké dřevěné desky. Masivní dřevo je léty prověřený stavební materiál, který splňuje nejvyšší kritéria pro zdravý domov. Navíc je pevný, kvalitní a dlouho vydrží. Údržba je o něco náročnější, protože dřevo je třeba občas ošetřit olejem a voskem. 

Vyplavené dřevo

Originálně vypadá nábytek z vyplaveného dřeva. Je vyrobený ze dřeva, které dlouhodobě omývala voda – ideálně mořská. Nábytek je poskládán z menších kusů dřevěných desek, které jsou viditelně pospojovány. Záměrem je vytvoření nádechu přímořských oblastí a historie. Díky patině a suššímu vzhledu působí nábytek oduševněle a výtečně tak ladí do romantických prostor. Výhodné také je, že používání vyplaveného dřeva je velmi ekologické. Pokud vás po čase omrzí, můžete ho natřít speciálním impregnačním olejem či lazurou a dosáhnete tak vzhledu, který vám bude vyhovovat. 

Teak 

Teak je velmi žádaný pro výrobu zahradního nábytku. Důvodem je i to, že teakové dřevo a kvalitní nábytek z něj vyrobený neztrácí nic ze své hodnoty ani po mnoha letech. Vypadá luxusně a přitom nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Je ale vhodné ho občas natřít speciálním olejem. Pro zahradní nábytek se používají i další exotické dřeviny, které mají výtečné vlastnosti. Takový nábytek pak vydrží desetiletí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vítězka StarDance Veronika Lálová má kuráž! Sama zamířila na světově známý karneval do Ria

Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet

Vytvořte si doma kousek moře. Máme pro vás tipy na úžasné...

Zrecyklujte polámané voskovky a udělejte dětem duhové...

Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální...

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...