Mapa: Luxusní dekorace, kterou si může dovolit každý

Interier 20. listopadu 2017 | 10:19 — Marie Drahá
Zařizujete nebo předěláváte byt a přemýšlíte, čím zaplnit volnou stěnu? Máloco pozvedne váš interiér jako nástěnná mapa světa. Vrcholem luxusu je vintage mapa s dřevěným rámem, která může být součástí pracovny nebo třeba zajímavě ozvláštnit šedou chodbu.
Další 3 fotografie v galerii
Skvosty podobné těm muzejním můžete mít i vy doma na stěně / Pixabay

Na trhu lze vybírat z nepřeberného množství map. Svět, Evropa nebo Česká republika jsou standard, zvolit můžete variantu zeměpisnou, politickou, silniční či panoramatickou. Originálními kousky jsou kávová nebo cihlová mapa světa. Výtvarníky jistě zaujme umělecky ztvárněný dekor. Pokud však chcete mapu coby luxusní interiérovou dekoraci povýšit ještě o stupínek výš, podívejte se po mapě historické. Zjistíte, že existuje například námořnická nebo starší kousky ze 17. století. Cena začíná už na několika stovkách korun. Další varianty:

Magnetické mapy

Mapa je nalepená na magnetické desce a lze na ni umísťovat barevné magnetky a magnetické symboly. Vhodná hlavně pro školáky! Užitečné rady při zařizování dětského či studenstkého pokoje najdete zde.

Svítící mapy

Nejexkluzívnějším provedením jsou mapy svítící. Do takto upravených map je možné zapichovat svítící barevné LED diody. Špičková úprava je určena především do reprezentačních prostor firem a úřadů.

Stírací mapy

Cestovní varianta stírací mapy světa je vhodná pro popis cesty i v průběhu vašeho cestování. Aktuálně si zaznamenáte svou cestu a navštívené země. Stačí jen otevřít tubus, rozvinout mapu a seškrabat zlatou barvu ze země, kterou jste navštívili. Je originálním dárkem pro batůžkáře a další cestovatelské nadšence.

Fototapeta

Rovné, čisté, suché a přilnavé omítky napenetrujete a jednoduše přilepíte. Určitě ale netapetujte sama! Vždycky jsou na to lepší dva.

Mapu jste vybrali, teď ještě rám. Asi nechcete, aby vypadala jako v kabinetě zeměpisu, takže investovat se do něj rozhodně vyplatí. Zařizujete přece byt! Navíc, v rámu se mapa nemačká ani nekroutí. Jejich nabídka je široká. Historickým a vintage mapám sluší dřevo, hliník se hodí do modernějšího interiéru. Zvolit můžete také barvu. Děti uvítají zelenou, vínovou nebo modrou. I v tomto případě však záleží pouze na vašich preferencích. Kdo chce ušetřit, může pátrat po vhodném rámu v papírnictví nebo čekat, až mu mapu zarámuje odborník. Jenže jak říká staré známé rčení: Čas jsou peníze.

Zajímavost:

Pokud už velkoformátovou mapu doma máte, a nechcete, aby byla za měsíc natrhlá, nechte si ji minimálně zalaminovat. Firmy, které se na kartografii specializují, vám ji z obou stran zataví do průhledné fólie. Proč je laminace dobrá? Výrazně prodlužuje životnost mapy, zamezí už zmíněnému poškození, zaručí barevnou stálost po několik let a umožňuje aplikaci na speciálně lehčené sendvičové desky a rámování. Takovou mapu lze popisovat stíratelnou fixou, nebo do ní zapichovat vlaječky a špendlíky. Při koupi nové mapy bývá laminování už standarem. Mapy věšíme na očka umístěná v rozích, případně pomocí připínáčků. Na rám jsou potřeba hmoždinky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tragická smrt slavného rapera: Za bílého dne byl na ulici chladnokrevně zavražděn!

Je vám horko? Dejte si pyžamo do mrazáku

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu...

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka