Důležité zásady, kterými je třeba se řídit, když máte doma piano

Interier 22. listopadu 2017 | 10:31 — Marie Drahá
Umí být nádhernou ozdobou domácnosti. Krom toho však musí plnit svou prvotní klíčovou funkci: být v perfektním stavu pro toho, kdo na něj hraje. Uškodit mu mohou květináče, plísně i čištění alkoholem.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dodržujte zásady, které vám pomohou udržet nástroj v žádané kvalitě / Pixabay

Přinášíme několik zásadních rad, které vám pomohou udržet nástroj v žádané kvalitě a prodlouží jeho životnost.

Kam piano umístit

Rozhodně mu nesvědčí blízkost vchodových dveří nebo koupelny. Důvod je prostý. Stejně jako ostatní hudební nástroje vyžaduje stálou teplotu a vlhkost vzduchu. Na zvážení je také chodba, kde bývá důsledkem otevírání dveří průvan. Většina majitelů volí proto obývák, dětský nebo hostinský pokoj. V případě, že si nejste vlhkostí vzduchu jistí, pořidte si klimatizační jednotku. Dokáže udržet místnost v požadovaném klimatu. Existuje také speciální zařízení, které se instaluje přímo do piana a udržuje doporučené klima přímo v něm.

Piano nemůže stát na nepevné nebo nerovné podlaze. Ideální je jeho umístění podél vnitřní stěny bytu, aby nepřijímalo vlhkost od neizolované stěny. Co nejdále od okna, přímého slunečního záření, topení, kamen a komínů. Pro pravidelnou údržbu by mělo být volně přístupné. Pozor na hmyz, drobné hlodavce, plísně a dřevokazné houby! Jak bojovat s plísněmi v domě či bytě jsme psali zde.

Nejlepší akustika

Pro správnou akustiku musí být místnost, ve které je piano umístěno, vhodně zařízena, radí odborníci. Právě ti by vám měli poradit, jak dosáhnout správného tónu piana - přesně na míru vašeho bytu. Zvuk hraje klíčovou roli, není třeba radu odborníka podceňovat.  

Dekorativní předměty

V prvé řadě mohou negativně ovlinit kvalitu tónu, v neposlední řadě piano poškodit. Na nástroj nepatří květináče, knihy, sklenice s vodou ani svíčky! Ideální je pořídit si vedle piana odládací stolek nebo využít poliček.

Ošetřování piana

Postačí vám navhlčená měkká bavlněná látka. Vystříhejte se přípravků s alkoholem nebo rozpouštědly, stejně tak mastným přípravkům a napuštěným čisticím ubrouskům. Dobré je používat na nástroj textilní nebo koženkový kryt.

Údržba nástroje

Jednou nebo dvakrát ročně byste si domů měli pozvat odborníka, který vám piano naladí. Po několika letech je potřeba hudební nástroj promazat a vyčistit, stejně tak seřídit mechaniku. Vhodné je provést údržbu při jednom. Plsti kladívek se přebrušují obvykle po osmi až deseti letech. Pozor na výběr mechanika! Důvěřujte zkušenému prověřenému odborníkovi, vyplatí se to. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Trestně stíhaní Řepka s Kristelovou možná vymysleli plán, jak odmítnout jeden proti druhému vypovídat

Z pingpongových míčků lampa? Jde to a vypadá kouzelně

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...