Nebojte se toho a zatočte s tou starou!

Interier 22. prosince 2016 | 08:00 — Monika Moorová
Odstraňování staré klihové nebo disperzní barvy není nějak složité. Přesto se zde můžete dopustit řady velkých a zbytečných chyb.
Ne vždy se musí starý nános barva škrábat! / archiv

Nejprve si dobře rozmyslete, jestli opravdu chcete starou malbu odstranit. Je-li na omítce málo vrstev, odstraňování slabší vrstvy je daleko náročnější. Nátěr nemusí být dostatečně zvětralý, a proto bude špatně vsakovat vodu. Nátěr slabší vrstvy proto odstraňte jen, když budete chtít dělat nový štuk či stěrkovat nebo tapetovat. To malbu musíte bezpodmínečně odstranit. Je-li na omítce mnoho vrstev a místy se starý nátěr odlupuje, je nutno omítku oškrábat.

Máte-li v místnosti nábytek, je nutno udělat velkou přípravu

Zásadní roli hraje skutečné poškození původní omítky. To zjistíme jednoduše poklepem zednického kladívka. Najednou můžeme být překvapeni, že pod hezkou malbou máme rozpadající se „perník“. Jestliže je povrch na většině plochy zpuchřelý a při poklepu odpadává, stejně nám nezbude nic jiného než omítku oklepat až na cihlu a následně zeď celou omítnout. Jestliže však zjistíme, že na rozhodující části plochy máme dostatečně pevný podklad ze staré omítky, můžeme přikročit k efektivnější variantě opravy.

Okopávat starou omítku je vcelku namáhavá práce. Síly ušetříte v případě, kdy je omítka skutečně velmi nestabilní a odpadává už po pouhém jemném klepnutí na její povrch. To se nejspíše bude týkat budov ještě z předválečné doby. U novějších domků pravděpodobně narazíte na pevná místa, jejichž odstranění nás bude stát více námahy. Důležitým aspektem je rovněž objem okopané hmoty. Tu je potřeba odnést a postarat se o její uložení. Jednoduchým výpočtem zjistíte: z místnosti o rozměrech 3 krát 3 metry a vysoké rovněž 3 metry, která byla omítnuta vrstvou 3 centimetrů, odvezete 1,35 kubíku (m3) staré omítky. A místo původní hmoty musíte nanést omítku novou.

Ze staré omítky musí malba pryč

Zjistíte-li, že je původní omítka na většině své plochy dostatečně pevná, můžete ji použít jako základ. V každém případě je však třeba odstranit malbu, a to všechny vrstvy, které byly za léta na sebe naneseny. I tato práce je značně namáhává. Běžným nástrojem k seškrabání omítky je špachtle či ocelový kartáč. Dá se použít i drátěný kruhový kartáč upevněný do vřetene vrtačky. V takovém případě však musíte počítat se zvýšenou prašností. Osvědčenou metodou při této práci je napuštění omítky mýdlovou vodou.

Starou omítku je třeba dokonale namočit. Není dobré namočit kousek stěny a hned ho začít škrábat. Celá vrstva starého nátěru musí být co nejvíce nasáklá vodou a to chvíli trvá. Začnete-li omítku škrábat brzy po namočení, práce vám půjde špatně. Na omítku budete muset tlačít a tím poškodíte štuk.

Budete v něm dělat rýhy nebo vám kusy z něj budou přímo odpadat. A navíc se budete zbytečně dřít. K namáčení omítky je dobrý velký (fasádní) malířský váleček (beran) osazený v prodlužovací teleskopickém nástavci. Při namáčení tak nemusíte lést po štaflí. Váleček namočte v horké vodě a kutálejte ho po stěně nejprve od zdola nahoru, velmi jemně, aby vám z něj nestříkala voda. Až váleček bude sušší namáčejte strop. Dejte pozor, ať válečkem necákáte. Na úplně mokrý váleček nikdy moc netlačte.

Namáčejte asi tak 10 - 15 minut zhruba čtvrtku místnosti. Vždy část stropu a přilehlé stěny. Při namáčení i škrábaní neotvírejte okno, ať je v místnosti co nejvyšší vlhkost. Nátěr pak seškrábejte malířskou patentní škrabkou. Snažte se držet škrabku pod malým úhlem vůči stěně. Je tak větší pravděpodobnost, že neponičíte štuk. Začněte stropem a pak přejděte na stěny. V případě, že máte zakulacené rohy mezi stropem a stěnou, škrabku držte pod pravým úhlem a nátěr strhávejte nebo ho přímo vymýte vorou nebo vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat všechnu starou malbu, případně omítku znovu namočte. Škrabka se vám bude podle hrubosti štuku zkracovat. Je možné, že vám z rukojeti planžeta téměř zmizí. Proto mějte také nějakou další raději v záloze. Po oškrábání celé místnosti ještě nic neuklízejte, oškrábaný nátěr je mokrý a špatně by se uklízel.

Nyní omítku rozmýjte. Tuto část postupu lidé dost často vynechávají. je to ale velmi důležité. Na oškrábané omítce přeci jen zůstanou nedoškrabky a také póry nebo prasklinky. A proto je zapotřebí omítku rozmýt krátkou kulatou štětkou nebo hrubým zednickým filcem namočoným v horké vodě. Vodu je třeba často měnit. Rozmývejte jen kroužením do stracena dokud nebude omítka hladká a čistá. Nebojte se přitlačit. zalejou se vám póry a drobné prasklinky. Po zaschnutí musí vypadat omítka

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu