Linoleum je něco jiného než PVC. Jak položit podlahu a na co dát pozor?

Interier 25. července 2017 | 07:55 — Anna Novotná
Pokládka podlahy nemusí být vůbec složitá. Je ale nutné vše si pečlivě připravit. A lepit raději až si vše sedne - i přilepené PVC se totiž umí zmenšit a udělat ošklivé mezery.
Další 3 fotografie v galerii
Existuje mnoho možností, jak si vylepšit podlahu. / Shutterstock

Linoleum je něco jiného, než PVC

Ne všechno, co vypadá jako linoleum je opravdu linoleum. Původně se vyrábělo pouze linoleum. Nyní jsou ale na trhu také podlahové krytiny z PVC (polyvinylcholoridu). Mezi těmito materiály je velký rozdíl. Zejména v jejich složení. Zatímco linoleum je vyráběno na ryze přírodní bázi, základ PVC je syntetický. 

Linoleum

Základní složku linolea tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty. Tato krytina je pružná, měkká, je výborným tepelným a zvukovým izolantem, je odolná proti vrypům a oděru. Obvykle ale nejsou barevně příliš pestrá. Ani vzory nejsou obzvlášť zajímavé. Přírodní linoleum je pro mnohé domácnosti tím nejvhodnějším řešením, když někdo z obyvatel trpí alergiemi či astmatem.

PVC

U PVC jde o synteticky vyráběnou podlahovou krytinu. Hlavní předností PVC je obrovské množství vzorů, které mohou napodobovat i přírodní materiály jako dřevo a kámen. PVC je ale méně odolné než linoleum. Navíc se rádo zmenšuje. I to přilepené.

Pokládka 

Základem pro úspěšnou pokládku je kvalitní podklad. S jeho vyčištěním a zarovnáním byste si měli dát skutečně záležet. Každá drobná nerovnost je pod linoleem (případně i pod PVC) zřetelně vidět. Je tedy nutné zajistit rovný, čistý, suchý povrch bez částic. Odbytá pokládka lina bude po čase znamenat řešení negativ vzniklých právě z nedůmyslného položení. Jedním negativem je, že lino je obvykle přírodní materiál, který dokáže nabírat vlhkost ze vzduchu a tím měnit své rozměry. Obzvlášť PVC se dost smrskává a doporučuje se pokládat až třeba i za několik měsíců od koupě, aby se srazilo. Před pokládkou je vhodnější skladovat PVC přes noc v místnosti, kam se bude pokládat. PVC rozložte volně na plochu. Teplota v místnosti by měla být nejméně 18°C. 

Celoplošné lepení

Lepení se doporučuje pro plochy větší než 20m2. Při celoplošném lepení je nutné dodržovat pokyny výrobce lepidla. Menší plochy je vhodnější nechat bez lepení a lino pouze správně položit. Pokládka lina a jeho lepení je již v dnešní době poměrně snadným úkonem, který zvládnou i domácí kutilové. Pro jistotu se ale vždy poraďte s odborníkem, případně nechejte speciální firmu lino zalištovat, upravit spáry a celkově zapravit. Aby se vám dobře chodilo…

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vítězka StarDance Veronika Lálová má kuráž! Sama zamířila na světově známý karneval do Ria

Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet

Vytvořte si doma kousek moře. Máme pro vás tipy na úžasné...

Zrecyklujte polámané voskovky a udělejte dětem duhové...

Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální...

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...