Trendy v koupelnách: Návrat k přírodě, neutrální barvy i šetření vodou

Koupelna 31. října 2017 | 08:17 — Anna Novotná
Koupelna musí být v první řadě funkční, zároveň by ovšem měla být designová a nadčasová, aby se majiteli po čase neokoukala. Také musí být navržená tak, aby nabídla relaxaci. Na to reagují aktuální trendy a koupelny se zvětšují, mění své dispozice a také vybavení.
Další 4 fotografie v galerii
I koupelny podléhají módním trendům / Shutterstock

Všude na webech i v časopisech o bydlení můžete vidět velké koupelny, přírodní materiály, lesk a neutrální barvy. Tohle všechno jsou koupelnové evergreeny, které nikdy nevyjdou z módy a nikdy jimi člověk nic nezkazí.

Neutrální a přírodní barvy se neokoukají, přírodní materiály se vrací nejen v koupelnách, ale obecně v interiérech, dřevo je tak jedním ze základních materiálů a lesklé obklady, dlažby a sanitární zařízení už ke klasické koupelné patří. Jaké jsou ale nové trendy a prvky?

Vše musí ladit

Koupelna je místo plné harmonie, souladu, klidu a relaxace. V takovém duchu musí být koupelna zařízena. Základním pravidlem je tak soulad. Zapomínat se také nesmí na to, aby koupelna zapadala do celkového konceptu celého interiéru.

Velké formáty beze spár

Z let minulých se na špici mezi obklady a dlažbou stále drží velkoformátové obklady a dlažby. Je to z několika důvodů. Hlavním je, že díky větším dílům je menší množství spár, kde se často usazují nečistoty a jejich čištění je zdlouhavé a obtížné.

Dalším důvodem je, že velkoformátové díly působí sjednocujícím dojmem a prostor tak působí jednotně a také opticky větší. Malé cihličky a dlaždičky se volí pouze v kontrastu s velkými obklady.

Inspirace přírodou

Jak již bylo řečeno, do interiérů se opět vrací příroda, a to jednak v podobě materiálů, ale i barev. Koupelny tak nejčastěji hrají v barvách zemitých, přírodních a neutrálních. To znamená odstíny hnědé, bílé, šedé nebo v barvách dřeva či betonu.

Nové struktury

Objevují se také nové struktury jako je pytlovina nebo juta. Ten, kdo má rád originální věci a interiéry, může zvolit imitaci kovu, které jsou opravdu věrohodné, jelikož výrobci mysleli i na stopy opotřebení nebo koroze. Celkově se stopy umělého opotřebení, patiny a nedokonalosti drží na špičce.

Znáte obklady s 3D efektem?

Obklady s 3D efektem jsou absolutním hitem mezi obklady určenými do koupelny. Vytvářejí skvělou možnost pro kombinování a vytváření kontrastů. Mohou tak vznikat kombinace mezi matem a leskem, mezi hladkých povrchem a reliéfem.

Věčná otázka - vana nebo sprchový kout?

Na otázku, zda zvolit vanu nebo sprchový kout, není jednoduchá odpověď. Většinou rozhoduje velikost koupelny. Jsou tací, kteří by na vanu nedali dopustit, že v ní relaxují a odpočívají, opakem je skupina lidí, která by vanu nechtěla ani za nic.

Velkým hitem jsou už posledních několik let vany samostatně stojící v prostoru. Mnohdy jsou výrazným designovým prvkem koupelny, zvláště pokud mají netradiční tvar nebo jsou na nožičkách či mají zajímavé kohoutky.

Nebojte se digitalizace

Moderní technologie už dorazily i do koupelny. Začíná to napouštěním a vypouštěním vody, pokračuje to přes nastavení přesné teploty vody a končí to relaxační hudbou ve sprše nebo masážními tryskami ve vaně.

Všechny takové vychytávky slouží k jedinému účelu - vytvořit harmonické prostředí, kde člověk po náročném pracovním dni bude moci odpočívat, zregenerovat se, uvolnit ztuhlé svaly a načerpat novou energie do dalšího dne.

Šetříme v koupelně

Trend šetření vodou vstupuje do popředí jak z ohleduplnosti vůči přírodě, tak z ohleduplnosti k naší peněžence. Cena vody stále roste a splachovat 10 l vody se stává hýřením domácím rozpočtem. Samozřejmostí se stávají vodovodní baterie s perlátorem, které mísí vodu se vzduchem a tak snižují průtok vody, aniž by snížily proud.

Na pákových bateriích je zase možné snadno nastavit teplotu a vypnout přísun vody jedním pohybem. Variantou jsou i bezdotykové baterie, které díky senzorům vypnou proud vody po časovém limitu. Úsporu poskytují i ekologické sprchové hlavice či jejich redukce, které opět omezují průtok vody.

Zcela běžné jsou dnes ekologické alternativy sanitární techniky, které využívají menší množství vody pro oplach WC mís a splňují tak nejmodernější ekologické i ekonomické nároky. Zatímco standardní systém využívá 3 až 6 litrů vody, ekologický systém si vystačí se 2 až 4 litry.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Známý český muzikálový herec po operaci. Má ošklivou jizvu!

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...

Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a...

Místo rozkvetlé zahrady zelený dům. Jde to i jednoduše

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár...