Jako na nastavitelné židli. Taková je toaleta, která se přizpůsobí výšce

Koupelna 30. ledna 2018 | 12:22 — Marie Drahá
Standard zdaleka nevyhovuje všem, a platí to i v případě toalety. Lidé se zdravotními problémy, příliš vysocí nebo naopak nízcí o tom vědí své. Existuje řešení, ale není nijak levné: mechanismus, díky kterému lze snížit nebo zvýšit sedátko až o 13 centimetrů.
Další 3 fotografie v galerii
Na záchodě strávíme průměrně rok a půl života / Shutterstock

Normy určují výšku mísy 40 až 48 centimetrů nad zemí. Menší lidé si kvůli tomu připadají jako trpaslíci, protože mohou mít nohy ve vzduchu. A dlouháni nad dva metry? Ti si div nevyrazí koleny zuby. Největší potíže však řeší osoby s handicapem nebo například artrózou. O výšce klozetu rozhoduje při instalaci toalety sám majitel. Jak ale vyřešit problém v domácnosti, kde žijí „standardy“ i výjimky?

Nástavec na WC

Bývá mnohdy nejjednodušším řešením tam, kde vykonávají potřebu hůře pohybliví lidé. Klozet s ním lze zvýšit o tři nebo klidně patnáct centimetrů, ovšem „nastálo“. Na okraj mísy se totiž připevní nástavec pomocí klipsů nebo drážky. Prodává se i měkčený nebo s madly a stojí obvykle přes tisícovku. V některých případech jej hradí zdravotní pojišťovna. Velkou nevýhodou však je, že pak nástavec musí používat celá rodina.

Toaleta s nastavitelnou výškou

Výšku mísy lze už dnes díky výrobcům ovládat jedním tlačítkem vedle toalety. Umožní zvyšovat a snižovat sedátko o osm centimetrů nahoru nebo dolů. V případě využití stavitelných nožek předstěnového systému je pak možné zvýšit toaletu až o dalších pět centimetrů! Zařízení je jednoduché a funguje navíc bez elektroniky. Využívá principu tlakové pružiny a je umístěno za skleněným panelem. Toaletu s nastavitelnou výškou si ovšem nedovolí každý, se vším všudy se totiž vyšplhá na desítky tisíc korun.

Vychytávky pro potřebné i náročné

Automatické splachování nebo sprška nejsou už žádnou novinkou. Moderní technika však nabízí i oddálené splachování včetně rozpoznání toho, jaká byla vykonaná potřeba. Pořídit si můžete vyhřívané nebo samozvedací a sklapovací prkénko, výsuvný bidet i sušení. A pozor, v některých záchodech bývá dokonce zabudovaný voňavý deodorant. Jaké jsou trendy v koupelnách, se dozvíte zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Volvo představilo zbrusu nový motor. V téměř stoleté historii automobilky má své prvenství

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...

Vyrobte dětem domácí ekologické vodové barvy

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení