Účinné a rychlé triky, jak se v kuchyni zbavit nepříjemného rybího odéru

Kuchyně 13. února 2018 | 11:44 — Marie Drahá
V konzumaci ryb nejsou Češi rozhodně žádní přeborníci. Podle jednoho z posledních průzkumů zaostávají za evropským průměrem o více než pět kilogramů na osobu. Není částečně na vině i nepříjemný odér? Byla by to škoda. Existuje několik možností, jak s ním skoncovat.
Další 3 fotografie v galerii
Ne nadarmo se používá citron i při servírování ryb / Pixabay

Čerstvá ryba obecně zapáchá víc než mražená, záleží však také na druhu ryby. Nejméně aromatický je například pangasius, nepříjemný odér zanechá v kuchyni na dlouho pečená treska. Dobrým zvykem je proto rybu naložit. Buď do mléka nebo do smetany, jak jsme zvyklí na Vánoce v případě kapra, nebo do bylinek a citronové šťávy. Oba způsoby lze i kombinovat a nechtěnému zápachu tak částečně předejít.

Zápach z ryb totiž nepohltí ani kvalitní digestoř zapnutá na plný výkon. Pokud jej nechceme mít po celém domě, pravidlo číslo jedna zní: zavřít dveře od kuchyně a větrat už během vaření. Tím, že vzduch v místnosti cirkuluje, se smradu spíš zbavíme. Po přípravě ryb už totiž bývá většinou pozdě.

Citron, sůl, ocet, hřebíček

Ani tak ale většinou nestačí držet se pouze dvou předešlých rad. Rybí odér je velmi intenzivní a je třeba jej řešit i po přípravě jídla. V prvé řadě umýt všechno nádobí, které přišlo do styku s rybinou. Skvělým neutralizátorem je citron. Nezapomeňte ani na dezinfekci kuchyňské desky a kachliček. Pro vypuzení odéru je to nezbytné. Citron dokáže pohltit i zápach z rukou, pomáhá také sůl. Co všechno dokáže citron v domácnosti, si přečtete zde.

Dalšími pomocníky účinnými v boji proti rybímu odéru jsou ocet a koření, například hřebíček. Pomůže, pokud necháme směs projít varem a v kuchyni odpařovat. Roztok je možné nechat v kuchyni působit celou noc. Vyzkoušet můžete i jedlou sodu nebo kávovou sedlinu, která absorbuje pachy. Výborná je i proti spáleninám.

Pomeranč u radiátoru

Poslední možností je zkusit rybí zápach přebít jinou vůní. Ať už jsou to vonné tyčinky, domácí vůně, nebo pomeranč hustě propíchaný hřebíčkem. Obzvlášť účinný je, pokud jej pověsíme blízko radiátoru. Kuchyni krásně rozvoní i čerstvě upečený koláč, který připravíme jako dezert ke kávě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci popsali unikátní evoluci lidí. Kočovné národy z Bornea mají vlastnosti, které ostatní lidé postrádají

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...

Zrecyklujte starou dětskou postýlku a vyrobte dětem třeba...

Zahradní nábytek jako nový? Stačí pár jednoduchých triků

Nevyhazujte sáčky se silika gelem. Budete překvapeni, jaký je...