Indukční sporák má své klady i zápory

Spotřebiče 10. srpna 2017 | 09:10 — Helena Malá
Indukční varné desky jsou velkým trendem, hlavně pro svou úspornost a bezpečnost. Na první pohled se nijak neliší od sklokeramických desek, ale rozdíly jsou velké. A to nejen v ceně. Pokud se rozhodnete pro indukci, měli byste vědět, že i tato moderní technologie má své mínusy.
Další 3 fotografie v galerii
Provoz indukčních varných desek je ekonomičtější než je tomu třeba u sklokeramiky. Na druhou stranu je jejich pořizovací cena podstatně vyšší. / Shutterstock

I když je samotná indukční technologie hodně pokročilá, v principu vše funguje velmi jednoduše. V indukční desce je ukrytá cívka se silným magnetickým polem, které působí přímo na dno hrnce a tím ho ohřívá.

Výhody indukčních varných desek

1. Časová úspora

Dokonce i v porovnání s plynovými sporáky má ten indukční přibližně o 30 procent (některé i více) kratší dobu vaření. Rozhodně je to velké plus pro toho, kdo neustále někam spěchá.

2. Úspora elektrické energie

V porovnání se sklokeramickými zde dochází přibližně ke čtvrtinové úspoře elektřiny. Nevytváří se klasické teplo na předem určené ploše, ale dochází k působení přímo na hrnec položený na vařiči a ohřev pomocí elektromagnetické indukce.

3. Bezpečnost

Jsou podstatně bezpečnější, protože se nenahřívají, takže se přímo o ně nemůžete nijak spálit. Také začínají fungovat, až když na ně položíte nádobí se správným dnem, takže je náhodou nezapnete. Pak také mají různé bezpečnostní prvky a pojistky, ale ty najdete i u jiných typů, v tom převaha zas tak není.

Nevýhody indukčních varných desek

1. Speciální nádobí

Indukční sporáky vyžadují použití speciálního nádobí. Takže kromě pořízení varné desky je ještě nutno se nachystat na větší výdaje při obměně kuchyňského náčiní. Podmínkou fungování indukčního ohřevu je totiž magnetické dno na hrncích. Moderní nádobí ho obvykle už má, ale pokud máte nějaké starší modely, zřejmě vás nákup nových hrnců nemine.

2. Náklady

Je nutno si dobře promyslet, jestli nákup výrazně dražší indukční varné desky spolu s dokoupením nového nádobí nebude přeci jen ve finále dražší než úspora elektrické energie za x let, co ho plánujete používat či co předpokládáte bezporuchový provoz.

3. Údržba

Je nutno dbát na povrch vašeho sporáku, veškeré škrábance či jiná fyzická poškození výrazně snižují jeho životnost. Je dobré používat jen nářadí a prostředky k čištění takovýchto spotřebičů určené. Podobné je to ale i u sklokeramických varných desek.

4. Pozor na kreditky

Pokud si domů pořídíte indukci, dejte si pozor na kreditní karty a jiné předměty citlivé na elektromagnetické vlny. A zvláště pozor pokud je v domácnosti osoba s kardiostimulátorem. Jakákoliv neopatrnější manipulace poblíž desky je přeci jen riskantní.

Související články
Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny?
Péče o sáčkový i bezsáčkový vysavač
Čističky vzduchu dokáží pomoct nejen alergikům
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Yvetta Blanarovičová předvedla své perfektní tělíčko v bikinách

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...

Zbavte se zbytečných chemikálií! Vydezinfikujte byt stejně...

Starší nebo nepoužívaný lak na nehty nevyhazujte. Máme pro...

Houby stále rostou! Máme pro vás několik doporučení, jak je...