Mokré prádlo u topení? Zaděláváte si na plísně, záněty a alergie!

Spotřebiče 23. ledna 2018 | 14:07 — Marie Drahá
Sušička na prádlo přijde některým jako zbytečný luxus. I v zimě se dá přece sušit – doma na sušáku, ideálně v blízkosti krbu nebo radiátoru. Odborníkům však vstávají už jen při pomyšlení na to vlasy na hlavě. Co ušetříte za sušičku, totiž investujete za pár let do likvidace plísní v bytě a zdravotních potíží, varují.
Další 4 fotografie v galerii
Přirozené sušení prádla není tak zdravé, jak se může na první pohled jevit / Pixabay

Když se na trhu objevily první sušičky na prádlo, sáhly po nich velmi zaměstnané ženy a movité rodiny. Běžná rodina na drahý spotřebič ani nepomyslela. Doba se však změnila. Ve většině moderních domácností je dnes sušička standardem. Výrobci si mnou ruce a většina zdravotníků to schvaluje: spotřebič totiž dokáže zbavit prádlo veškerých bakterií a poradí si s nežádoucí vlhkostí. Než si totiž stačíme uvědomit zdravotní rizika, která s sebou nese, může být pozdě.

Pohodlně a bez vlhkosti a roztočů

Postupem let získávají sušičky čím dál více na oblibě. Není divu. Jsou efektivní a pohodlné. Mokré prádlo z pračky není třeba přenášet k sušáku nebo ke šňůrám, věšet, čekat až proschne a pak zase sbírat. Do sušičky přendáme prádlo přímo z pračky a za hodinku nebo dvě si jej můžeme dát na sebe.

Je bez žmolků, psích chlupů a stoprocentně čisté. Někdy ani není potřeba jej žehlit. Stačí složit a schovat do skříně. Pokud s ním přesto nebudete spokojeni, máme pro vás jednoduchý a levný trik, díky kterému vyžehlíte prádlo až třikrát rychleji.

Do popředí se však dostává stále víc i zdravotní hledisko. Sušička ukládá veškerou vlhkost z prádla do kondenzační nádoby. Tam se zkapalní a odteče do odpadu, případně ji vylijete. Ovšem pokud sušíte přirozeně v místnosti, vlhkost se dostává do vzduchu. Tím víc, čím sušíte déle a častěji. Veškerou vlhkost, kterou doma máme, a ze které dále vzniká plíseň a opadá omítka, má podle průzkumů až z třiceti procent na svědomí právě sušení vlhkého prádla! A na to už se nabalují dýchací obtíže i alergie. Ohroženější je prý ten, kdo bydlí ve starém domě, který nemá podchycenou ochranu před vlhkostí vůbec, nebo naopak v perfektně izolovaném obydlí.

Společně s vlhkostí se do vzduchu uvolňují také prachové částice, které podporují vývoj roztočů. A jsme zpátky u alergiií, kterými dnes trpí více než polovina národa. Zbavit se jich přitom není jednoduché. Práší se sice i ze sušiček, ale řada z nich dnes disponuje technologií BabyProtect, která je určena pro alergiky a malé děti.

Únik tepla, smog, nebo sterilní prostředí?

Odpůrci sušičky argumentují tím, že srážením teplot a vlhkosti lze předejít pravidelným větráním v bytě. Jistě, ale ne tak často. Potom totiž topíte lidově řečeno Pánu Bohu do oken. A jak je na tom sušení venku? Ze zdravotního hlediska také nic moc. Na prádlo se práší, dostává se do něj smog i zápachy. Zatím tedy všechno hraje pro sušičku prádla.

Abychom však doplnili i pomyslné B, mít doma sušičku znamená podporovat sterilní prostředí. A pokud je v tomto ohledu někdo extremista, i to je cesta k alergiím nebo rychlému onemocnění. Znovu tedy platí staré osvědčené - všeho s mírou.

V neposlední řadě sušička na prádlo něco stojí. Znamená nemalé počáteční náklady a spotřebu energii. Jenže v dnešní době, kdy už víme, že i čas jsou peníze, je nanejvýš efektivním spotřebičem. Pokud nechceme, aby nás sušička zruinovala, vyplatí se investovat do nejlepší spotřební třídy. Například s kategorií A++ lze sušit prádlo v noci, s čistým filtrem a prázdným kondenzátorem. Důležité je ovšem hlídat si správný objem prádla.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo

Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí...

Zužitkujte dřívka od nanuků a vyrobte si z nich úžasné...

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...