Jak odstranit olejové skvrny z betonu

Tipy a inspirace 11. července 2017 | 10:39 — Anna Novotná
Mnoho lidí má udělanou příjezdovou cestu ze zámkové dlažby. A protože to často bývá jediná betonová část celé zahrady, je pochopitelné, že se mnoho servisních úkonů provádí na ní. Ale co když se na betonu vytvoří olejové skvrny?
Další 1 fotografie v galerii
Olejové skvrny v podkladním betonu / Internet

Výměna oleje v autě, promazávání bicyklu po zimě, přilévání oleje do sekačky… Při všech těchto činnostech hrozí to vytvoření olejové skvrny na dlažbě. A zrovna u betonu je to opravdu velký problém.

Odstranění čerstvé olejové skvrny z betonové podlahy 

Nejprve vysušte přebytečný olej vyteklý na podlahu obyčejnými papírovými utěrkami. Mějte vždy nasazené rukavice, zabráníte tak zašpinění svých rukou.

Pokropte zašpiněnou plochu podlahy vodou, na skvrnu poté aplikujte čistící prostředek (dostačující je i čistící prostředek na mytí nadobí, který má odmašťovací účinky) a nechte ho působit cca 10-15 minut.

Po uplynutí času pokropte znečištěný povrch horkou vodou a začněte drhnout poničenou plochu kartáčem.

Případné zbytky čistícího prostředku odstraníte proudem čisté vody. Tento způsob aplikujte vždy ihned na čerstvě vzniklou olejovou skvrnu.

Odstranění již zaschlé olejové skvrny z betonové podlahy

Jeden ze způsobů jak takovouto skvrnu odstranit je za pomoci steliva pro domácí mazlíčky. Rozmístěte silnou vrstvu steliva přes celou skvrnu. Zafixujte stelivo tak, aby vydrželo na místě alespoň jeden den, poté ho zameťte a vyhoďte. Stelivo by mělo absorbovat většinu oleje. Variantou je také použití pilin na místo steliva.

Jiný postup:

  • Namokřete znečištěnou plochu. 
  • Použijte na skvrnu speciální čistidlo určené pro vysoce znečištěné povrchy se silnými odmašťovacími účinky, které rozmíchejte v připraveném kbelíku v požadovaném poměru, a poté dle instrukcí na obalu aplikujte na potřebné místo a nechte působit (přibližně 20 minut). 
  • Poté vydrhněte plochu kartáčem a odstraňtě nežadoucí zbytky proudem čisté vody. Je-li skvrna již příliš zaschlá a po prvním čištění zcela nezmizela, opakujte postup, dokud skvrna nezmizí zcela. 
  • Na staré a opravdu zaschlé olejové skvrny aplikujte silný čistící prostředek určený např. pro domácnosti na čištění sporáků. Nechte ho na skvrně působit 20 minut, vydrhněte a dalších 20 minut počkejte, než plochu omyjete čistou vodou.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krásná moderátorka Primy odhodila oblečení a na zasněženém svahu vystavila sexy tělo v bikinách

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...