Zateplení domu přírodními materiály: Jaké mají vlastnosti a která izolace je nejlevnější?

Tipy a inspirace 25. října 2017 | 14:36 — Anna Novotná
Chcete si zateplit dům, ale polystyren z nejrůznějších důvodů prostě nechcete? Není třeba zoufat, už desítky jet je na trhu spousta alternativ.
Další 3 fotografie v galerii
Dům si můžete zateplit i biomateriály. Například ovčí vlnou / Internet

Přestože v současnosti jsou nejoblíbenější hlavně moderní zateplovací materiály, zejména polystyren a minerální vlny, můžete si dům zateplit i biomateriály. 

Rozdělení přírodních izolačních materiálů

  • živočišné organické materiály (ovčí vlna)
  • rostlinné organické materiály
  • rostlinné dřevní (celulóza, dřevní vlákna, dřevní vlna, hobliny a korek)
  • rostlinné stonkové (rákos, konopí, len, sláma, kokosová vlákna, bavlna)
  • minerální anorganické materiály (např. expandovaný jíl - keramzit, expandovaný perlit, expandována břidlice - expandit, pemza, pěnové sklo...)

Konopná izolace

Konopí je nenáročná plodina, odolná proti škůdcům, zlepšuje kvalitu půdy a lze ji pěstovat bez použití hnojiv. Pěstuje se také v našich podmínkách a produkuje velké množství hmoty. Konopné vlákno má dobré izolační vlastnosti a chrání také před hlukem a vibracemi.

  • je přírodní vysoce kvalitní jakostní izolační materiál
  • je použitelná pro novostavby i starou zástavbu
  • je vhodná jako izolace vnitřních i vnějších stěn, stropů, podlah a jako mezikrokevní či nadkrokevní izolace
  • má difúsní vlastnosti
  • má výborné akumulační schopnosti
  • je lékařsky doporučena, nevyvolává alergické reakce, nedráždí kůži ani dýchací ústrojí 

Izolace z ovčí vlny

Ovčí vlna se v dnešní době přiváží zejména ze zahraničí a proto je dražší než jiné izolace, s čímž souvisí i její rozšířenost u veřejnosti, která není nijak ohromující. Abyste dosáhli požadovaného materiálu pro tepelnou izolaci, musíte vlnu nejdříve ostříhat z chovných ovcí a vybrat z ní všechny nečistoty. Pokud vlnu necháte ve formě provazců, hodí se převážně jako výplňový tepelně izolační materiál. Pokud ji ale všijete na nějakou tkanou rohož jako filcový pás, můžete ji použít do lehkých konstrukcí a střešních plášťů nebo jako kročejovou izolaci pod plovoucí podlahu. Do klasických podlah či pod terénem je tato izolace zcela nevhodná. 

Vlastnosti izolace z ovčí vlny

Ovčí vlna patří do skupiny přírodních izolací, které mají výbornou hydroskopičnost a i přes opakovaný tlak se vždy po odlehčení vrátí do původního stavu. Navíc se při manipulaci nemusí používat žádné ochranné pomůcky a vlna vydrží až několik stovek let, nebo i víc. Každý klad má i svůj zápor a vlna není samozřejmě výjimkou. Jelikož je přírodního původu, hrozí jí biologické napadení a samozřejmě riziko ohně. Proto se často impregnuje vodním sklem, borovou solí či boraxem. Pokud je zabudovaná v konstrukci, lze ji chránit omítkou či opláštěním sádrokartonovými nehořlavými deskami. Řadí se do požární skupiny lehce hořlavých materiálů a je samozhášivá. Bez přispění jiného plamene sama nevzplane. Po vyjmutí z ohně sama hasne.

Džínovina

Izolace z džínoviny je velmi šetrná k životnímu prostředí a je snadno recyklovatelná. Neobsahuje škodlivé výpary, formaldehydy, nedráždí pokožku při instalaci. Každé bavlněné vlákno je důkladně ošetřeno speciálním přípravkem na bázi boritanu.

Izolace z džínoviny - původ

Izolace z džínoviny je novinkou, která pochází z USA. Izolace je vyrobena z džínů a zbytků z oděvních továren.

Korková izolace

Korková izolace má velké zastoupení pro svou univerzálnost i v jiných izolacích stavebních konstrukcí. Pro svou vlastnost pohlcovat vlastní rozměr a optimální pružnost se často využívá na střešní systémy, dokonce pro svou zvýšenou odolnost při větším zatížení vlhkostí je nejideálnějším řešením při použití na vegetační střechy.

Z důvodu ochrany proti vzniku nezdravého vlhkého prostředí by se měly používat izolace s vyšší paropropustností. Právě z tohoto důvodu jsou vhodné pro vícegenerační a nízkoenergetické domy izolace z kůry korkového dubu. Jedná se o čistě přírodní produkt.

Nejen že je to materiál s antibakteriálními účinky (zabraňuje vzniku a šíření plísní), ale zároveň si dokáže dlouhá desetiletí ponechat stejné technické vlastnosti jako jsou paropropustnost, nenasáknutelnost, rozměrovou stabilitu i při prudkém střídání teplot a stejné zvukovětepelněizolační vlastnosti.

Sláma nebo staré noviny

Zřejmě nejlevnější izolací je sláma. Pokud jí má zemědělec přebytek, dá vám ji i zadarmo. Jen je třeba slámu slisovat, aby se omezila hořlavost. Neizoluje ale tak dobře, a tak je nutné použít silnější vrstvu. Pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů se často používají také běžné balíky slámy. Při balíkování je ale vhodné nastavit balíkovací stroj na vyšší stlačení, než je obvyklé v zemědělské produkci. Lze zakoupit i slaměné panely kryté papírem - tzv. ekopanely. Ty se požívají mimo jiné ke stavbě obytných podkroví, lze z nich však realizovat i celý dům. Sláma propouští vodní páry, problémy ale mohou být s hořlavostí a případně i s hlodavci.

Použití celuózy neboli papírových vloček jako izolace je vhodný způsob, jak zužitkovat staré noviny. Bohužel často ne české - celuóza se k nám většinou dováží. Nehodí se do míst, kde je vyšší vlhkost a kvůli boraxu chránícím před hmyzem, myšmi a ohně

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu