Máte nervy a špatně spíte? Poradíme vám, jak se dobře vyspat i bez prášků a chemie

Tipy a inspirace 24. listopadu 2017 | 09:28 — Marie Drahá
Chutné koření oregano, česky dobromysl, nepatří jenom do těstovin a na pizzu. Podporuje také dobrou mysl! Uleví všem, kteří potřebují zklidnit nervy a dobře se vyspat. Samozřejmě bez chemie.
Další 4 fotografie v galerii
Nespavost je velmi vyčerpávající / Shutterstock

Moderní společnost trápí epidemie nespavosti. Poruchou spánku trpí odhadem půldruhého milionu obyvatel ČR. Nedostatek spánku je ubíjející. Zkuste zklidnit nervy pomocí bylinek.

Léčivý čaj

Je velmi jednoduchý. Dvě vrchovaté lžičky sušené dobromysli spaříte čtvrt litrem vody a necháte luhovat. Popíjet musíte ideálně večer před spaním. Říká se, že po vypití šálku se propadnete do krásného, klidného a posilujícího spánku. A ráno se stejně dobře probouzíte. Jak na lepší spánek jsme psali také zde.

Uklidňující koupel

Stačí udělat nálev silnější a ve větším množství. Koupel působí podobně jako čaj – velmi blahodárně. O dobromysli se totiž traduje, že může být lékem na všechny nemoci! Stačí vyzkoušet. Není návyková.

Pomazánka z dobromysli

Čtvrt kila měkkého tvarohu smícháte se dvěma lžícemi majonézy, přidáte podrcenou sušenou nebo čerstvou dobromysl, sůl, pepř a dva stroužky česneku. Jednou vyzkoušíte a zamilujete si ji.

Jak dobromysl pěstovat?

Origanum vulgare neboli dobromysl známe už od dob antiky. U nás roste poměrně hojně v teplejších oblastech. Pěstovat ji však můžete klidně na zahrádce nebo doma v květináči. Má ráda podobně jako většina bylinek polostín a stále vlhkou půdu. Ale pozor! Vody tak akorát. Když strádá, neroste, když ji budete přelívat, může hnít.

Klíčení semen dobromysli je zdlouhavé. Jednodušší je koupit si v zahradnictví sazeničku. Na zahradě jsou pro ni ideální kraje záhonů, obruby, skalky. Existuje dobromysl nízká, poléhavá i panašovaná, léčivé účinky však mají podle bylinkářek všechny.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Známý český muzikálový herec po operaci. Má ošklivou jizvu!

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...

Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a...

Místo rozkvetlé zahrady zelený dům. Jde to i jednoduše

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár...