Prací gel si vyrobte z obyčejného mýdla. Pere stejně dobře a ušetříte stovky korun měsíčně

Tipy a inspirace 23. února 2018 | 12:43 — Marie Drahá
Snažíte se jíst zdravě, čistíte bez chemie - zkoušeli jste už ekologicky prát? Dejte si tu práci a vyrobte si prací prášek s aviváží doma. Je to tak jednoduché, že to zvládnou i naprostí začátečníci. Buďte si jisti, že to ocení příroda, vaše zdraví i věčně hladová peněženka.
Další 3 fotografie v galerii
S domácími prostředky snadno vyperete barevné i bílé prádlo / Shutterstock

Zajít do obchodu a koupit bandasku pracího gelu je jednoduché, ale drahé. Stovky korun člověk v drogerii nechá tak či tak. Levná není ani aviváž. O nezávadnosti moderních pracích prostředků bychom navíc mohli dlouho diskutovat. Nehledě na to, že zatěžují životní prostředí.

Kdo má doma alergika, dávno si navykl dávat přednost ekologickým pracím prostředkům. Všechno se značkou eko a bio je však většinou na trhu dražší a řada českých spotřebitelů hledí stále v první řadě na cenu. I pro ně je tady však řešení - vyrobit si prášek s aviváží doma. Stačí trocha času a odhodlání. A není třeba mít z výsledku žádné obavy. I bez chemie vyleze oblečení z pračky stejně čisté a voňavé. 

Mýdlový sliz

Nezní moc líbivě, ale je levný, ekologický a stejně účinný jako moderní prostředky. K jeho výrobě postačí jedno mýdlo (jádrové, z jelena, marseillské) a 300 gramů prací sody. Mýdlo nastrouháme do klasického desetilitrového kýblu, smícháme se sodou a zalijeme horkou vodou. Dobře rozmícháme a mícháme několikrát i v průběhu chladnutí. Výsledkem je bílý sliz, který přelijeme do jednotlivých nádob (po pracím prostředku z drogerie). Mýdlo dokáže prádlo zbavit nečistot, soda se postará o změkčení vody, vyplavuje i vápenné usazeniny. Náklady jsou přitom minimální. Do slizu lze přidat i libovolnou vonnou esenci.

Mýdlový sliz se vyrábí v různých poměrech mýdla, sody a vody. Vyzkoušejte, který vyhovuje nejvíc vám. Způsob dávkování je potom stejný. S obzvlášť špinavým oblečením nebo fleky si hravě poradí žlučové mýdlo. Prádlo je ale lepší předeprat. V případě bílého prádla je možné použít při výrobě mýdlového slizu i bělidlo, kterým je perkarbonát sodný a TAED, aktivátor bělidla. Je vyzkoušené, že i když budete prát několikrát týdně, měsíc praní s domácím práškem vyjde pouze na několik desítek korun! Pochopitelně bez spotřeby vody a energie. Domácí prací gel se vyrábí také z pracích ořechů, zkušenosti se ale různí. Bez chemie můžete vyčistit i celou koupelnu. Tady jsou vychytané triky, aby se leskla i bez předražených přípravků z drogerie.

Aviváž z octa

Esence se vám ještě určitě bude hodit na výrobu domácí aviváže. Z čeho se dá vyrobit? Z obyčejného octa! Čtvrt litru octa smícháme se stejným množstvím vody a deseti kapkami oblíbeného éterického oleje. A to je celé, aviváž je hotová. Stačí jen přelít do vhodné nádoby. Zápachu z octa se nemusíte bát, prádlo naopak desinfikuje. Před použitím je vhodné domácí aviváž protřepat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu