Jak si vymalovat byt svépomocí? Je to jednoduché. Stačí dodržet několik zásad

Tipy a inspirace 26. března 2018 | 12:20 — Marie Drahá
Loupe se vám na chodbě nebo v koupelně omítka? Jsou na stěnách fleky, na které už nezabírá zubní pasta ani speciální čistič? Jarní období si žádá důkladnou očistu bytu. Vyčleňte si několik dní a místnost vymalujte. Nevzhledný povrch se stane minulostí a místnost navíc skvěle dezinfikujete.
Další 4 fotografie v galerii
Vymalovat si byt zvládne každý. Chce to jen řádnou přípravu. / Shutterstock

Platit za malíře je někdy zbytečně drahý špás. Pokud se však rozhodnete vymalovat byt sami, je třeba dodržet správný postup, aby za měsíc nezačala omítka opadávat.  Poradíme vám, jak na to.

1. Příprava místnosti

Prvním krokem je důkladná příprava. Místnost, kterou chceme vymalovat, by měla být ideálně úplně vyklizená. Pokud jsou v ní větší kusy nábytku, se kterými hneme jen těžko, je třeba je alespoň odsunout od stěny a dobře přikrýt fólií nebo textilií tak, aby pevně držela. To samé platí o podlaze. Cílem je, aby se barva nedostala na místa, odkud by ji bylo složité vyčistit. Takové práci je lepší předejít. Koberec je vhodné srolovat a odklidit. Čištění si usnadníme i tím, že zalepíme okna a parapety krycí páskou. Stejným způsobem můžeme zakrýt i zásuvky.

 
2. Příprava stěn

Pokud je na zdi několik vrstev starých nátěrů, které se olupují, je lepší dát si tu práci a stěny kompletně oškrábat. Jestli si budete chtít v tomto okamžiku usnadnit práci, můžete později hořce litovat. Po oškrábání zarovnáte vzniklé nerovnosti nebo zbytky tapet, odstraníte hřebíčky ve zdi. Důkladná příprava stěn se týká především starších domů nebo bytů. Možná už máte tuto špinavou práci za sebou a nyní tím pádem odpadá. V tom případě se můžete vrhnout rovnou na penetrování.

3. Ochranný nátěr

Penetrace, tedy ochranný nátěr, který zpevní povrch, jež chceme přetírat, zbaví stěnu prašnosti a připraví ji na to, aby následně lépe vsakovala barvu. Některé z barev, které jsou dnes dostupné na trhu, však dokonce předchozí penetraci nevyžadují. Je ale vždy lepší předem se poradit na prodejně s odborníkem. Penetrace je vodnatá, takže lépe a rychleji než štětkou ji nanesete válečkem. Postupujte zespoda nahoru. Nátěr nechejte aspoň den vyschnout. Jak si krásně prosvětlit zdi pouhým umytím vám poradíme zde.

4. Malování

Připravte si váleček a štětec zárohák, ideálně také klasickou štětku. A samozřejmě barvu, kterou máte už předem vybranou, hodí se vám do bytu a znáte její vlastnosti. Potřebovat budete také žebřík, starší oblečení, ochranné rukavice, čepici i brýle. A můžete se pustit do práce.

První nátěr se obvykle provádí štětkou, která lépe vetře barvu do podkladu. Na rohy použijeme zárohák. Druhý nátěr po zaschnutí je už možné provést válečkem. Je to rychlejší a méně náročné. Pro perfektně hladký povrch doporučují odborníci jemný váleček s kratšími vlákny. K hrubší struktuře nám dopomůže naopak hrubší váleček s delšími vlákny.

V případě některých barev postačí nátěry dva, jindy je jich potřeba víc. Záleží také na tom, jaký odstín zvolíte. V případě klasické bílé většinou není co řešit, u barevných odstínů je lepší nechat si je namíchat v prodejně. Pokud si troufáte i na ornamenty nebo barevné předěly, vezměte si na pomoc šablony, karton nebo pauzovací papír. Poslouží také maskovací páska. Dávejte jen pak pozor na její stržení.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu