Co všechno dokáže citron v domácnosti? Uplatnění najde kůra, šťáva i dužina

Tipy a inspirace 21. září 2017 | 14:32 — Anna Novotná
Málokterý plod má tak široké využití jako citron. Uplatnění najde kůra, šťáva i dužina. Můžeme jej tedy směle přejmenovat na neobyčejný. Ostatně, posuďte sami.
Další 1 fotografie v galerii
Obyčejný citron, neobyčejné účinky / Shutterstock

Díky vysokému obsahu kyselin působí stejně jako silné antibakteriální, deodorační, bělicí a dezinfekční prostředky. Ale dokáže i něco víc - domácnost totiž nezatíží dalšími chemikáliemi, což se o kupovaných prostředcích říci nedá. Takže vzhůru do práce.

Bělidlo na prádlo

Máte pocit, že vaše bílé ručníky a ubrusy už dávno ztratily svůj původní svěží vzhled? Pak do pračky přidejte s práškem ještě půl hrnku citronové šťávy nebo prádlo namočte do vlažné vody s jedním vymačkaným citronem. Získáte dokonalé bělidlo.

Rozpouští vodní kámen

I když citron důkladně vymačkáte, vždycky v něm ještě trocha šťávy zbude. Použijte ho na odstranění usazenin na vodovodních bateriích, umyvadle či ve vaně. Vodního kamene v rychlovarné konvici se zase zbavíte tak, že v ní povaříte tenké plátky citronové kůry. Vodu v konvici nechte zhruba hodinu odstát, pak ji vylejte a nechte projít varem už jen čistou vodu, aby zmizela i nakyslá pachuť.

Ke zbytku vymačkaného citronu přidejte sůl a máte přípravek, kterým dokonale vyčistíte hrníčky s nevzhlednými skvrnami po čaji nebo kávě. Stejnou kombinací navrátíte ztracený lesk měděným, chromovaným či nerezovým předmětům v domácnosti. Jednoduše je natřete kašičkou z citronové dužiny a soli, případně s práškem do pečiva. Po deseti minutách působení ji smyjte a věci vyleštěte.
Závěrečný tip si poznamenejte do diáře až na léto. Pokud často grilujete, budou se vám hodit na sluníčku vysušené zbytky citronu. Při zapalování je položte na grilovací uhlí a gril se příjemně provoní.

Vydezinfikuje mikrovlnou troubu

Ať už v mikrovlnce ohříváte, pečete nebo vaříte, všechny pachy se v ní mísí a zalézají kamsi do jejích útrob. Časem z ní ucítíte divný zatuchlý závan, a to je právě čas použít citronovou dezinfekci. Naplňte misku nebo hrnec, který běžně používáte do mikrovlnky, horkou vodou a vložte do něj na tenké plátky nakrájený citron. Zapněte troubu na nejvyšší výkon a po dobu jedné minuty vařte. Kyselina citronová zabije bakterie, zatímco teplo zafunguje jako zvlhčovač vzduchu, aby se uvolnily nechutné pachy a mastnoty z jídla. Poté troubu umyjte a vytřete dosucha.

Dodá lesk oknům i zrcadlům

Čistotou zářící okna jsou vizitkou všech dobrých hospodyněk. Pokud tedy chcete účinný přírodní čistič na okna, který samozřejmě stejně dobře funguje i na zrcadla, smíchejte čtyři polévkové lžíce citronové šťávy s půllitrem vody. Kyselina citronová skvěle rozpustí špínu i mastnotu a odstraní i zaschlé dešťové kapky. Vaše okna tak budou zase beze šmouh. Na případné doleštění vám pak stačí už jen novinový papír.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky

Z pingpongových míčků lampa? Jde to a vypadá kouzelně

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...