Kam doma ukrýt peníze, doklady a šperky

Tipy a inspirace 19. prosince 2019 | 19:40 — Marie Drahá
Mít doma trezor není příliš běžné. Přitom drahé šperky i cenné dokumenty má téměř každý - často vystaveny komukoliv napospas. Možná si říkáte, že by se vám nějaká bezpečnostní schránka doma hodila. Jaké jsou možnosti a na kolik takový chytrý pomocník vyjde?
Dalších 5 fotografií v galerii
Mít vše pod zámkem se někdy vyplatí / Internet

Bezpečnostní schránka, sejf nebo trezor. Liší se především stupněm bezpečnosti, ale důvod, proč je mít doma, je stejný: šperky, doklady, dokumenty, nosiče dat i zbraně jsou pod zámkem a přístup k nim mají jen vybrané osoby. Jsou tak bezpečně ukryty před dalšími členy domácnosti, hosty nebo zloději.

Bezpečnostní schránka může vypadat jako kniha

Začněme těmi nejjednoduššími úkryty. Stánkaři a drobní provozovatelé používají nejčastěji pokladničky. Slouží k ukládání menších finančních částek, klíčů či drobných předmětů. Plechové boxy nejsou tak odolné, jako trezory, zato jsou skladné a přenosné.

O něco větší a bezpečnější bývají bezpečnostní schránky, do nichž se vlezou i dokumenty a doklady. Mohou vypadat tak, že si je spletete například s knihou. Obojí najde uplatnění v případě, že nechcete do „úkrytu“ investovat velké peníze a přitom byste měli rádi své věci pod zámkem. Vyjdou totiž na několik málo stovek korun.

Trezor má vyšší bezpečnostní limity než sejf

Pomineme-li velikost, sejfy i trezory vypadají podobně jen s tím rozdílem, že sejf mívá obvykle jednoplášťovou konstrukci a jeden zámek. Oproti tomu trezor splňuje vyšší bezpečnostní limity. Obojí lze pořídit volně stojící, případně určené k zabudování do nábytku, do stěny či do podlahy.

Volně stojící trezory mívají větší rozměry a mohou vážit až několik tun. Rozhodně je nepřehlédnete. Jsou totiž určeny pro objemnější věci. Menší variantou jsou nábytkové trezory, které se šroubují ke zdi nebo k podlaze. Pokud toužíte být nenápadní, zaujme vás pro změnu trezor k zazdění. Ten je možné zabudovat do obvodové zdi, do podlahy či pod schodiště. Vyjde na několik tisíc korun.

Záleží, co a kolik chcete schovat

Velikost a umístění však nejsou jedinými parametry, které vás budou při výběru trezoru zajímat. Záleží na tom, co do něj chcete uschovat a také v jaké hodnotě. Přenosné sejfy bývají určeny na doklady, zbraně a hotovost do 30 tisíc korun. Domácí trezory jsou vhodné pro uložení věcí v maximální hodnotě 250 tisíc korun. Co se týče zbraní a střeliva, jsou tyto omezeny zákonem.

Jestli o své cennosti nechcete přijít za žádnou cenu, existují ohnivzdorné trezory. Odolají minimálně půl hodinu teplotám až do 170 °C. Jednotlivé typy se však liší. Jsou o něco dražší než klasické trezory. Můžete za ně dát pět, dvanáct i osmnáct tisíc korun.

Odemykat můžete klíčem nebo svým prstem

Sejf či trezor můžete odemykat klasicky klíčem. Praktičtější je ale mechanický otočný číselník, kdy trezor otevře každý, kdo zná kód. Další variantou je elektronický zámek, který se velmi snadno ovládá, ale žádá si výměnu baterek. Nejmodernější zamykání disponuje snímačem na otisky prstů, detektorem hlasu a podobně. Cenově se od klasických sejfů tolik neliší. Roli však vždy hraje typ schránky, velikost, materiál i výrobce. Dále čtěte: Věčně hledáte klíče? Pořiďte si domů chytrý zámek a už je nebudete potřebovat.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

První československý vůz s klimatizací představoval nevídaný luxus. Inovace, která změnila svět pochází z dílen USA

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu