Jak si doma opravit malé i velké praskliny ve zdi

Tipy a inspirace 03. ledna 2020 | 11:52 — Anna Novotná
Praskliny ve zdi dokážou při malování vašich pokojů pořádně potrápit. Nejsou přitom zdaleka jen problémem starších domů a bytů, tato nepříjemnost může potkat i majitele moderních novostaveb. Jak si s ní poradit?
Dalších 5 fotografií v galerii
Menší trhlinky zalepíte snadno, u větších je třeba trpělivost / Depositphotos

Praskliny ve zdi vznikají nejčastěji pohybem v konstrukci domu, který si takzvaně léty sedá, ale také třeba špatným vymalováním místnosti. Mohou se objevit i tam, kde o stěnu zavadíme těžkým nábytkem. Pokud se nejedná o praskliny, které znamenají závažný stavební problém, lze je opravit tak, aby byly k nepoznání.

Drobné praskliny opravíte snadno

Pokud na zdi svého pokoje najdete vlasovou, drobnou trhlinku, nevěšte hlavu. Opravíte ji lehce, jen se vám malování malinko protáhne. Nejprve špachtlí odstraňte loupající se okolí praskliny, a poté jí projeďte i místo samotné trhlinky.

Vytvoříte tak prostor pro spárovací hmotu, kterou prasklinu později vyplníte. Důležité je odstranit před tím veškerý prach a nečistoty, třeba suchým štětcem. Trhlinku potom navlhčíte a vyplníte sádrou nebo štukem. Na závěr místo praskliny zarovnejte stěrkou, aby stěna byla dokonale hladká.

Větší trhlina ve zdi si vyžádá více práce i času

Na výraznější praskliny ve zdi si už se sádrou a štukem nevystačíte. Lepší bude použít maltovou směs. Práce se vám ale protáhne výrazněji než u opravy drobných trhlin. Maltu je totiž po nanesení nezbytné nechat dostatečně zaschnout.

K odstranění případných nerovností potom můžete použít štuk a zahladit tak zbývající škvírky. Pro vyrovnání stěny lze využít také stěrku. V takovém případě se doporučuje nejprve opravované místo natřít penetrací, a po jejím zaschnutí pak stěrkou vyrovnat vzniklé velké nerovnosti.

Následně využijete další vrstvu stěrky, což umožní vyrovnání zbývajících drobnějších nerovností. Nakonec stěnu obruste smirkovým papírem nebo sádrokartonářským hladítkem a ještě jednou použijte penetraci.

Někteří malíři u velkých trhlin využívají i bandáž. Poškozené místo zaplní samolepící páskou, kterou následně překrývají malířskou barvou. Páska ovšem v trhlině nebude plnit svou funkci tak dlouho jako výše zmíněná sádra, štuk či malta. Dále čtěte: Švábi, rybenky, štěnice či další nezvaní hosté? Poradíme, jak s otravným hmyzem zatočit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu