Vychytávky do domácnosti, které šetří vaši peněženku

Tipy a inspirace 01. srpna 2017 | 07:55 — redakce
Je až k nevíře, jaké všemožné vychytávky mohou v každé domácnosti usnadnit práci s úklidem! Věděli jste, že třeba k úklidu můžete použít obyčejnou bramboru nebo vymetené saze z komína?
Dalších 7 fotografií v galerii
Zkuste při úklidu domácnosti odložit klasické chemické přípravky a vyzkoušejte triky našich předků. / Shutterstock

Dobré rady nám tu zanechali naši předkové, mnohé ale pocházejí i z moderní doby. Možná, že se vám bude některý z těchto fíglů líbit!

Brambory

Rozkrojenou syrovou bramborou nejlépe očistíte pozlacené rámy obrazů. Nikdy na ně nepoužívejte vodu!

Citron

Rozkrojený kousek citronu namočený v soli spolehlivě odstraní skvrny z mramoru. Kousek citronové kůry poslouží také proti zápachu v krbu. A plátek citronu zaplaší i mravence!

Saze z komína

Chcete-li starému dřevěnému nábytku vrátit jeho ebenovou barvu, uschovejte si saze z vymetání komína. Když je přimícháte do lepidla z arabské umy, vytvoříte krásný, téměř černý lak, kterým můžete natřít nábytek a vrátit mu tak původní krásu.

Mouka

Mouka pomůže vrátit původní lesk měděným předmětům. Do větší hromádky mouky udělejte důlek a přidejte jeden bílek, trochu octa, citronovou šťávu a sůl, vše důkladně prohněťte, aby vzniklo hladké těsto. Tím pak obalte měděný předmět a nechte půl hodiny působit. Pak těsto odstraňte a měď opláchněte. Výsledek vás ohromí!

Mléko

Pomocí mléka můžete perfektně vyčistit slaměné rohožky, které se jinak docela obtížně čistí. Rohožku nejprve důkladně vykartáčujte a vydrhněte ji hadříkem namočeným v mléce. Mléko má dvě výhody - dodá slámě lesk a zvláční ji, takže se pak stébla méně drolí. Nakonec rohožku přetřete hadrem a vysajte, abyste odstranili zbytky po kartáčování.

Zubní pasta

Trápí vás zažloutlé klávesy u klavíru nebo piana? Omyjte je zředěným lihem nebo pastou na zuby. Pokud je budete omývat vodou, časem zežloutnou. Zubní pastou můžete také vyčistit levnou bižuterii z méně kvalitních slitin, která je náchylná ke zčernání.

Alobal

Alobal najde ve vaší domácnosti spoustu uplatnění. Stříháním alobalu například nabrousíte nůžky. Když do alobalu zabalíte zápalky, nezvlhnou. Proužky alobalu v zemi odpudí hlemýždě a slimáky. Zmačkaným alobalem pak spolehlivě vyčistíte zašlé hrnce nebo znečištěný gril, železné plotýnky a podobně.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Největší amatérská ponorka na světě se potopila! Policie nyní hledá záhadnou novinářku, která je možnou obětí

Oprava pákové baterie

Knihy a knihovny dodají kouzlo vaší domácnosti

Dva skvělé nápady, jak využít starý ručník

Nezvrtejte výběr vrtačky

Jak využít staré plechovky

Kdy, kam a na jaké houby vyrazit?