Vychytávky do domácnosti, které šetří vaši peněženku

Tipy a inspirace 01. srpna 2017 | 07:55 — redakce
Je až k nevíře, jaké všemožné vychytávky mohou v každé domácnosti usnadnit práci s úklidem! Věděli jste, že třeba k úklidu můžete použít obyčejnou bramboru nebo vymetené saze z komína?
Dalších 7 fotografií v galerii
Zkuste při úklidu domácnosti odložit klasické chemické přípravky a vyzkoušejte triky našich předků. / Shutterstock

Dobré rady nám tu zanechali naši předkové, mnohé ale pocházejí i z moderní doby. Možná, že se vám bude některý z těchto fíglů líbit!

Brambory

Rozkrojenou syrovou bramborou nejlépe očistíte pozlacené rámy obrazů. Nikdy na ně nepoužívejte vodu!

Citron

Rozkrojený kousek citronu namočený v soli spolehlivě odstraní skvrny z mramoru. Kousek citronové kůry poslouží také proti zápachu v krbu. A plátek citronu zaplaší i mravence!

Saze z komína

Chcete-li starému dřevěnému nábytku vrátit jeho ebenovou barvu, uschovejte si saze z vymetání komína. Když je přimícháte do lepidla z arabské umy, vytvoříte krásný, téměř černý lak, kterým můžete natřít nábytek a vrátit mu tak původní krásu.

Mouka

Mouka pomůže vrátit původní lesk měděným předmětům. Do větší hromádky mouky udělejte důlek a přidejte jeden bílek, trochu octa, citronovou šťávu a sůl, vše důkladně prohněťte, aby vzniklo hladké těsto. Tím pak obalte měděný předmět a nechte půl hodiny působit. Pak těsto odstraňte a měď opláchněte. Výsledek vás ohromí!

Mléko

Pomocí mléka můžete perfektně vyčistit slaměné rohožky, které se jinak docela obtížně čistí. Rohožku nejprve důkladně vykartáčujte a vydrhněte ji hadříkem namočeným v mléce. Mléko má dvě výhody - dodá slámě lesk a zvláční ji, takže se pak stébla méně drolí. Nakonec rohožku přetřete hadrem a vysajte, abyste odstranili zbytky po kartáčování.

Zubní pasta

Trápí vás zažloutlé klávesy u klavíru nebo piana? Omyjte je zředěným lihem nebo pastou na zuby. Pokud je budete omývat vodou, časem zežloutnou. Zubní pastou můžete také vyčistit levnou bižuterii z méně kvalitních slitin, která je náchylná ke zčernání.

Alobal

Alobal najde ve vaší domácnosti spoustu uplatnění. Stříháním alobalu například nabrousíte nůžky. Když do alobalu zabalíte zápalky, nezvlhnou. Proužky alobalu v zemi odpudí hlemýždě a slimáky. Zmačkaným alobalem pak spolehlivě vyčistíte zašlé hrnce nebo znečištěný gril, železné plotýnky a podobně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bláznivý nápad: Přestavěný Nissan GT–R lze řídit pomocí ovladače PlayStation

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...

Zbavte se zbytečných chemikálií! Vydezinfikujte byt stejně...

Starší nebo nepoužívaný lak na nehty nevyhazujte. Máme pro...

Houby stále rostou! Máme pro vás několik doporučení, jak je...