Zahradní houpačka může vydržet řadu let jako nová. Každý materiál potřebuje jinou péči

Exterier 21. července 2020 | 14:50 — Marie Drahá
Zahradní houpačka zpříjemní každé letní posezení a obvykle potěší celou rodinu. Aby však dobře sloužila a vypadala stále jako nová, je zapotřebí dopřát jí trochu péče. Poradíme vám, jak prodloužit houpačce životnost.
Další 4 fotografie v galerii
Letní pohodu na zahradě si nelze bez houpačky představit / Depositphotos

S houpačkami je to podobné jako se zahradním nábytkem. Vzhledem k tomu, že jsou často vystaveny rozmarům počasí, se bez pravidelné údržby neobejdou. Ochranu vyžadují zejména tehdy, pokud nejsou kryté přístřeškem nebo alespoň částečně schované pod stromy. Ať už se jedná o houpačku pro malé dítě nebo konstrukci pro celou rodinu, roli vždy hraje materiál, z něhož je houpačka vyrobena.

Plast je téměř bez práce

Prakticky bezúdržbový je plast, který je většinou i nejlevnější. Ten stačí čas od času přetřít vlhkým hadříkem a je hotovo. Nikdy však nedopusťte, aby se nečistota do plastu tzv. zažrala, pak už byste ji dolů nedostali a byli nuceni koupit houpačku novou. Nutno dodat, že plast není příliš atraktivní na pohled a při výběru větší rodinné houpačky si jej dokážeme představit jen stěží.

Kov i hliník vydrží mnoho let

Dobrou volbou může být pozinkovaný kov, případně kov opatřený práškově nanášeným lakem. Houpačka s touto povrchovou úpravou vydrží na zahradě mnoho let. Až po čase si žádá obrousit a nanést nový lak či nátěr. Když se na houpačce objeví rez, stačí ji opatrně přebrousit smirkovým papírem a lakovací tyčinkou zatřít. Lehčí než kov je hliník, kterému nevadí vlhko ani žár, navíc nepodléhá korozi. Jeho údržba je tak více než snadná.

Dřevo se bez údržby neobejde

Velmi preferované je dřevo, které zkrášlí každou zahradu a vypadá v ní vůbec nejpřirozeněji. Bohužel je nejhorší na údržbu. Krásné vydrží jen tehdy, pokud mu dopřejeme dvakrát ročně nátěr speciálním olejem. Vlhkost totiž dlouhodobě nedělá dobře ani exotickým dřevinám, které se při výrobě zahradního nábytku preferují nejčastěji. Jestli údržbu dřeva zanedbáme, získá šedivý nádech a může začít tlít.

Ratan nevydrží, umělá náhražka ano

Ještě náchylnější na počasí je poslední roky oblíbený ratan, který lze však spíš doporučit pod krytou terasu. Ratanové houpačky totiž nesnesou vysoké teploty, déšť ani mráz. Ratan je navíc potřeba pravidelně ošetřovat a čas od času jej přetřít bezbarvým lakem, díky němuž vynikne jeho přírodní barva. Alternativou může být umělý ratan, který bývá od pravého ratanu takřka k nerozeznání. Na rozdíl od něj však stačí polyratan jednoduše otřít vlhkým hadříkem a může zůstat na zahradě celý rok. Dále čtěte: Zaostřeno na solární panely pro bazény. Jak fungují a jaký typ se vyplatí vybrat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína může být zdrojem další epidemie. Celá vesnice byla izolována kvůli nemoci, která dříve zabíjela desítky milionů lidí

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Zavřít reklamu