Podlaha je základ. Každý materiál má něco do sebe

Interier 08. srpna 2017 | 08:06 — Helena Malá
Podlaha hraje v bytě důležitou roli, a to nejen z estetického, ale i funkčního hlediska. Výběr vhodného materiálu je závislý na mnoha aspektech, například jak odolnou podlahu potřebujete, zda chcete místnost proteplit nebo naopak a podobně. Možností je naštěstí tolik, že si vybere každý.
Další 2 fotografie v galerii
Podlaha musí plnit nejen estetickou funkci, ale musí být i praktická. Podle toho je pak třeba zvolit vhodný materiál. / Shutterstock

Nadčasové dřevo

Dřevěná podlaha hřeje, dýchá, je antistatická i antialergická a hlavně hodně vydrží, při správné údržbě i desítky let. Je možné ji zcela zrenovovat broušením, po kterém bude vypadat zase jako nová. U masivní dřevěné podlahy je dokonce broušení možné provést mnohokrát. V případě vícevrstvé dřevěné podlahy je nutné se poradit s výrobcem. Pokud máte doma psa nebo kočku, vsaďte na povrchovou úpravu voskem nebo olejem. Na lakovaném povrchu jim totiž kloužou tlapky, proto instinktivně zatínají drápky a výsledkem je poškrábaná podlaha.

Přírodní linoleum

Základ pro výrobu linolea tvoří lněný olej, dřevitá a korková moučka, juta, vápenec, přírodní pryskyřice a pigmenty. Tento stoprocentně přírodní a biologicky odbouratelný produkt snese vysoké zatížení nábytkem, snadno se udržuje (stačí vytírat vodou bez jakýchkoliv speciálních prostředků), je antistatický a má antialergenní vlastnosti. Lze ho položit na podlahové vytápění a je vhodný do všech místností v domě. Pouze v kuchyni myslete na to, že má oproti jiným materiálům nižší odolnost vůči ostrým předmětům.

Flexibilní vinyl

Vinylové podlahy jsou v posledních letech velkým trendem. Není se čemu divit - jsou pružné, měkké a teplé jako dřevo, vůči oděru jsou odolnější než laminát a jejich údržba je stejně snadná, jako v případě linolea. S linoleem má vinyl společné i to, že je rovněž antialergenní. Dostupné jsou vinylové podlahy buď v rolích nebo lamelách z tvrzeného vinylu v různých formátech. Široká škála dekorů zahrnuje kromě dokonale napodobeného dřeva a kamene také například korek nebo dlažbu. Stále oblíbenější je i takzvaný tkaný vinyl, který je vhodný především do silně zatěžovaných prostor.

Odolný laminát

Vyznačuje se především dobrou odolností vůči mechanickému poškození, otěru i UV záření. Další jeho výhodou je i jednoduchá pokládka a tvarová stálost. Laminátové podlahy však mají vysokou zvukovou vodivost, což vyžaduje použití izolačního materiálu. Někteří výrobci nabízejí lamely s protihlukovou vrstvou. Přestože laminát dnes již dokáže dokonale napodobit dřevo na pohled, na dotek je výrazně chladnější i tvrdší a samozřejmě má o mnoho nižší životnost. Na druhou stranu je však o poznání levnější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...