Pár tipů, jak proměnit ložnici v nejkrásnější oázu klidu a pohody

Tipy a inspirace 02. prosince 2017 | 08:42 — Anna Novotná
Ložnice je místem, kde odpočíváme a nabíráme blahodárnou energii na další den. Odpočinek a hlavně spánek je velmi důležitý. Problémy se spaním mohou často způsobit naprosto banální věci, které se dají snadno odstranit.
Další 3 fotografie v galerii
Ložnici, jako místnost vůbec nepodceňujte, dokáže totiž ovlivnit celý váš den / Shutterstock

Nedostatek spánku a klidu při něm je často zdrojem nejrůznějších zdravotních potíží. Poradíme vám proto, jak vaši ložnici snadno a rychle proměnit ve zdravou oázu klidu.

V ložnici navíc prožíváme vzácné chvíle se svým partnerem a je to místo, které by pro nás tedy mělo být jakousi oázou klidu, romantiky a vášně.

Vypněte mobil i televizi

Usínáte při zapnuté televizi s telefonem či tabletem v ruce? Změňte to! Právě používání těchto přístrojů v ložnici totiž způsobuje deprese a nespavost. Nejlepší je, nemít televizi v ložnici vůbec. Pokud ji v místnosti kde spíte máte, měli byste ji vypnout alespoň hodinu před usnutím. Stejně tak byste měli před spaním přestat se surfováním po internetu ve vašem mobilu.

Světlo, které všechny tyhle moderní přístroje vyzařují, totiž náš organismus mate. Narušuje přirozený průběh tělesných funkcí. Říká mu, že je čas se probudit, a tělo se tak brání uvolnění melatoninu, hormonu, po kterém se cítíme ospalí. Při puštěné televizi proto nikdy nedosáhnete fáze hlubokého spánku, která je pro regeneraci organismu důležitá. To má za následek ospalost, špatnou náladu a úzkost během následujícího dne.

Větrejte a snižte teplotu

Právě teď, před začátkem topného období, je dobré si uvědomit, že na teplotě v ložnici opravdu záleží. Většina z nás má tendenci tuhle místnost přetápět. Spánek v chladnějším pokoji je však mnohem kvalitnější a hlubší než v přetopené místnosti, kde se budíte horkem a žízní. Pro zdravý spánek by se teplota zde měla pohybovat mezi šestnácti až osmnácti stupni Celsia. Před spaním je také ideální místnost důkladně vyvětrat.

Zatočte s roztoči a bakteriemi

Povlečení určitě měníte pravidelně, čas od času vyperete i denně používané polštáře a peřiny. Vždyť kdo by chtěl trávit čas v posteli se všemi těmi roztoči a bakteriemi? Možná už ale zapomínáte věnovat se samotné posteli, respektive matraci, na které spíte.

Zkuste jednou za tři měsíce otočit matraci o sto osmdesát stupňů, abyste zajistili její rovnoměrné opotřebování a proležení. To znamená, že na tu stranu, kde jste měli hlavu, teď budete pokládat nohy.

Jednou za měsíc až dva ji také můžete vyčistit. Posypejte celý povrch jedlou sodou, nechte ji tam asi čtvrt hodinky působit a pak ji vysavačem puštěným na plný výkon odstraňte. Zbavíte se tak nejen roztočů, ale i odumřelých kožních buněk a případných alergenů.

Udělejte tmu

Další důležitou podmínkou pro kvalitní spánek je tma. Před spaním je proto dobré zatáhnout závěsy. Pokud nejste zrovna příznivci těžkých domácích textilií nebo vás trápí astma či alergie, investujte do rolet nebo žaluzií. Provedené studie totiž prokázaly, že světlo v noci nejen zhoršuje kvalitu spánku, ale i má negativní vliv na krevní tlak, hladinu glukózy i schopnost regulace tělesné teploty.

Přes den nebo k večeru si můžete naopak vytvořit jedinečnou atmosféru nejen v ložnici pomocí světel. Jak nádherně ozdobit byt či dům pomocí světel se dočtete v našem článku zde.

Změnte barvy

V neposlední řadě má na kvalitu spánku vliv i barva stěn a povlečení. I když spíte se zavřenýma očima, barvy v ložnici jsou velmi důležité! Ložnice je, co se výběru barev týče, ze všech místností v bytě či domě snad tou nejzapeklitější. Ať už se vám líbí barva jakákoli, v ložnici byste neměli opomíjet její vliv na lidskou mysl a spánek.

Například pokud máte ložnici vymalovanou rudě a uléháte do lesklého černého saténového povlečení, nedivte se, že vás trápí divoké sny. Barvy, které sledujete ještě před usnutím, totiž významně ovlivňují mozek, a tím i následný spánek.

Výběr konkrétní barvy pak představuje takřka alchymii. Právě v této místnosti si přece budete chtít co nejvíce odpočinout a načerpat co nejvíce energie! Do ložnice se hodí studené i teplé odstíny barev. Studené odstíny, mezi něž patří modrá, zelená a šedá, jsou ideální ke klidnému spánku, protože mají uvolňující účinky na organismus a přispívají k pocitu klidu a ticha.

Bílá je dokonale neutrální barva, s níž pravděpodobně nikdy nic nezkazíme. Vyjadřuje svěžest, jemnost a nevinnost. V ložnici však může na někoho působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat ji s teplejšími barvami.

Nejlepší pro klidný a hluboký spánek je podle průzkumů modrá. Dokáže snížit počet tepů za minutu i srdeční tlak. V ložnici vymalované touto barvou spí lidé nejdéle. Také zelená barva je do ložnice velmi vhodná. Zelená, jak známo, uklidňuje a spojuje člověka s přírodou. Nebojte se jí proto ani v ložnici, ideálně v kombinaci se zmíněnou bílou. Zelená barva působí proti náladovosti a podrážděnosti, proto můžete každé ráno vycházet z ložnice odpočinutí a dobře naladění.

Pro zpříjemnění celkové atmosféry ve vašem domě či bytě je ideální používat bytové parfémy či vůně. Jak si vykouzlit tu nejkrásnější atmosféru pomocí interiérových vůní, se dozvíte v našem článku zde.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence pátrá po zdroji záhadných rádiových signálů přicházejících z vesmíru

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...