Rezavé fleky na příborech? Poradíme, jak je snadno vyčistit

Tipy a inspirace 21. května 2018 | 14:30 — Marie Drahá
Železo a voda nejdou dohromady odpradávna. Následná oxidace totiž způsobí, že se na předmětech projeví koroze. Všimnout si toho můžeme i u příborníkových nožů z nerez oceli, které necháme napospas myčce.
Další 4 fotografie v galerii
Zašlé příbory jdou krásně vyčistit i bez použití chemických přípravků / Pixabay

Zejména pro levnější typ příborů s označením 18/0 nebo 17/0 odborníci myčku nádobí rozhodně nedoporučují. Ostatně i v případě dražších kousků jsou vůči takovému mytí skeptičtí. Jenže po velkém nedělním obědě se pohodlného spotřebiče vzdáme asi těžko. Ani nemusíme. Stačí si pohlídat dobu mytí a hned po skončení příbory vytáhnout a utřít do sucha. Pokud zapomeneme, riskujeme nevzhledné skvrny. Vyhazovat však kvůli nim příbory by byla věčná škoda. Rezavé fleky jdou totiž poměrně snadno vyčistit, a to bez chemie.

Brambora

Pokud se rez objeví na části nože, kterou krájíte, zabodněte jej do syrové brambory. S korozí si totiž umí poradit kyselina štavelová. Nechejte působit přes noc a potom rez jednoduše oškrábejte. Bramboru můžete použít i tím způsobem, že ji překrojíte na půl, posypete jedlou sodou a rezavý flek jí otíráte.

Ocet

Univerzální čistidlo uplatníte i na rez. Funguje skvěle. Nevzhledný příbor namočte přes noc do octa a na druhý den flek seškrábejte. Jestli máte znehodnoceného nádobí víc, nalijte ocet do větší nádoby a můžete čistit ve velkém. Podle zkušeností funguje nejlépe jablečný ocet. Oškrabovat rez můžete kuličkou z alobalu namočenou v octu.

Citron

Šťáva z citronu výborně zabírá na skvrny od rzi na oblečení. Funguje i na kov, jen to chce větší trpělivost. Flek posypete solí, namočíte klidně 24 hodin do vymačkané šťávy a na konec vezmete na pomoc opět kuličku z alobalu. Podobným způsobem se používá i limetka! Na příborech se nevyplatí šetřit. Jen ty kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci, psali jsme zde.

Coca-cola

Někdo ji pije, jiný s ní čistí. Coca-cola je natolik agresivní nápoj, že dokáže vyčistit záchodovou mísu a poradí si také s korozí. Stačí flekatý příbor namočit do plné skleničky a nechat aspoň půl hodiny působit. Rez by měla být pryč nebo jít velmi jednoduše seškrábnout.

Jedlá soda

Na další univerzální čistič nesmíme zapomenout. Z jedlé sody a vody vytvoříte hustou pastu, nanesete na rezavý předmět a starým zubním kartáčkem čistíte. Možná to bude chtít několikrát zopakovat, ale rzi se určitě zbavíte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to