Zamaštěná mřížka od digestoře? Známe nejúčinnější způsob, jak ji vyčistit během několika minut

Tipy a inspirace 21. června 2018 | 10:32 — Marie Drahá
Máte zaplou digestoř na plný výkon, ale v kuchyni je zápach a vypadá to, že netahá? Na vině je s největší pravděpodobností zanesený filtr. Jestli už pouhým okem vidíte, že je plný starých tuků a prachu, pusťte se do čištění. Do pěti minut máte hotovo.
Další 3 fotografie v galerii
Teplá voda a jedlá soda. To je celý fígl na čistou mřížku od digestoře. / Pinterest

Že je místo leskle stříbrné mřížka sytě žlutá, zpozoruje každá všímavá návštěva. A žádné hospodyňce to pěknou vizitku rozhodně neudělá. Přestože o zamaštěné mřížce ví, někdy její čištění zbytečně odkládá. Všechno, co je mastné, se totiž tváří, že zabere při úklidu spoustu času. Opak je přitom pravdou.

Funguje celá řada přípravků

Rad, jak vyčistit mastný a špinavý filtr, je na internetu celá řada. Podle zkušeností funguje pěna na trouby, hydroxid draselný, tekuté mýdlo na ruce, saponát na mytí nádobí i pomocník, který pracuje na parní bázi. Jak dlouho čištění trvá? V závislosti na tom, kdy jste mřížku naposledy myli a jak je zanesená, to může být několik minut, ale i hodin, pokud bude potřebovat odmočit.

Jděte na to podomácku

Jestli se však chcete vyhnout chemii a přesto mít mřížku na digestoři jako novou, stačí sáhnout po starých osvědčených domácích ingrediencích. Z výběru ocet, kyselina citronová a jedlá soda je nejlepším pomocníkem poslední zmíněná věc.

Co budete potřebovat?

  • velký hrnec
  • teplou vodu
  • jedlou sodu

Postup:

Ve velkém hrnci, který je tak široký, aby se do něj vlezla alespoň polovina mřížky, dejte vařit vodu. Nenechte ji přejít varem, ale pohlídejte si, aby byla teplá. Do ní vsypte celý balíček jedlé sody bikarbony a pořádně promíchejte. Nyní do vody ponořte minimálně polovinu filtru. Po pár minutách by měl být čistý, takže jen převrátíte na druhou stranu a umyjete druhou půlku. Pokud byste měli dojem, že špína tolik nemizí, zkuste si pomoci houbičkou. Ale ve většině případů to není nutné. Soda totiž funguje jako čistidlo skutečně precizně. V opačném případě stoprocentně zafunguje čpavek. Pokud se chcete zbavit rezavých fleků na příborech, poradíme vám zde.

Jak často mřížku čistit?

Pravidelně čistit digestoř bychom měli už jen kvůli vlastnímu zdraví. Usazené tuky a prach způsobují alergie, dusivý kašel i problémy s dýcháním. Jak často mřížku čistit? Říká se, že minimálně jednou za rok, ale když je to tak jednoduché, proč ji neponořit do vody kdykoliv?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu