Z čeho se nejlépe jí? Šéfkuchaři mají jasno a nedají dopustit na tuto barvu

Kuchyně 06. srpna 2018 | 11:40 — Marie Drahá
Různé druhy židlí u stolu vypadají nevšedně a zajímavě, jen těžko však před ně postavíte rozličné typy talířů. Jídelní sada je základ pro dobrý požitek z jídla, ale i důstojné stolování. Pokud si potřebujete tento nedostatek doplnit, poradíme vám s výběrem.
Dalších 5 fotografií v galerii
Univerzální jídelní sada se hodí pro každou příležitost / Shutterstock

Talíře patří mezi spotřební zboží. Tím, jak se denně používají, občas zkrátka dojde k tomu, že se nějaký rozbije. Napomoci tomu mohou menší děti, ale i nešetrné zacházení v dřezu nebo myčce na nádobí. Jestli před každým jídlem pracně hledáte poslední stejný kus, je nejvyšší čas zainvestovat do nové jídelní soupravy. Jinak byste se měli rozhodovat, pokud kupujete talíře na každodenní použití, a jinak, když vybíráte slavnostní sadu pro zvláštní příležitosti, jakou jsou oslavy, výročí nebo důležité svátky v roce.

Vsaďte na bílou, radí šéfkuchaři

V prvním případě se drží už celá léta na výsluní bílá klasika, na kterou nedají dopustit všichni šéfkuchaři. Neodvádí pozornost od jídla a lze ji pokaždé dozdobit jiným způsobem – ať už ubrousky nebo jinými dekoracemi. Tabule se stejnými talíři tak může vypadat zdánlivě pokaždé jinak.

Kvalitní mohou i do trouby

Při výběru je však nutné držet se kvality a raději než po levných kouscích, které zdaleka tolik nevydrží, sáhnout po značkovém výrobci. Svou zárukou garantuje, že talíře odolají běžnému provozu, lze je používat v myčce, mikrovlnce a někdy je dokonce použít i na zapékání v troubě nebo při mražení. Řeč je pochopitelně o nádobí bez potisku či zlacení, které by nemuselo údržbu ani vysoké teploty přežít.

Jistou alternativou k čistě bílé sadě mohou být pouze jednobarevné talíře bez dekoru, ať už šedé či zelené, které se hodí k barvám v kuchyni. Dětem pak můžete pořídit na čas jeden či dva kusy talířů s barevným motivem. Ani na příborech se nevyplatí šetřit. Jen kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci, psali jsme zde.

Praktické jsou s vyšším okrajem

Pokud se vám líbí nádobí netradičního tvaru nebo hodně velké talíře, předem si zjistěte, jestli je bez problémů uskladníte a strčíte do myčky. Mohou sice vypadat dobře, ale zaberou opravdu hodně místa. Praktické jsou v každém případě sady s vyšším okrajem, které spíš zabrání tomu, abyste přenesli jídlo bez rozlití. Vyrábějí se dokonce talíře s přídavným okrajem na krutony, koření nebo pecky z jídla. Nabídka je opravdu velmi široká.

Vydrží kamenina, ale i kvalitní porcelán

Jak velkou sadu pořídit? Čtyřčlenná rodina určitě využije18dílnou soupravu, pro dva postačí sada o dvanácti kusech nádobí. Záleží však i na tom, jestli doma servírujete pouze polévku a hlavní chod, nebo si rádi dopřejete také dezert a salát. Jednotlivé sady se totiž svým složením liší. Sáhnout přitom můžete po skle, keramice, porcelánu i kamenině. Nelze říct, že by některý z materiálů výrazně převyšoval ostatní. Ať už vyberete sadu jakoukoliv, vyplatí se vždy přikoupit ze dva základní kusy navíc. Za pár let byste je už nemuseli sehnat.

Slavností servis podědí další generace

Jídelní sada pro každodenní použití je v každé domácnosti základ. Pokud ji už doma máte, je dobré mít v záloze připraven také už zmíněný slavnostnější servis. Většinou vydrží věky, obvykle se předává i z generace na generaci. Stolování dodá nezaměnitelnou atmosféru. Kvůli zdobení většinou vyžaduje šetrnější zacházení. V případě tradiční domácnosti nešlápnete vedle s cibulovým vzorem, rozhodnout se však můžete pro jakékoliv zdobení. Nádherných dekorů nabízejí výrobci celou řadu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Zavřít reklamu