Potřebujete vyleštit mosazné kliky nebo památný svícen? Sáhněte po ingrediencích, které máte doma

Tipy a inspirace 01. prosince 2018 | 10:46 — Marie Drahá
Hmoždíře, zvonečky, ale také kliky u starých dveří nebo zábradlí. Věci, které nám slouží jako dekorace a ozdoba interiéru, jsou často vyrobeny z mosazu. Tento materiál se ale časem zakalí. Aby vypadal znovu jako nový, žádá si citlivou péči. Máme pro vás několik tipů.
Další 3 fotografie v galerii
Na starší mosaz bez laku vám postačí hadřík namočený ve vlažné vodě s trochou mýdla / Shutterstock

Mosaz je elegantní materiál, který neztratil na oblibě po celou řadu staletí. Velmi odolná slitina mědi, zinku a někdy také jiných kovů však k sobě přitahuje špínu i mastné oleje. Chcete mít kliky znovu krásně lesklé? Zvládnete to pomocí domácích ingrediencí.

Skutečnou mosaz odhalí magnet

Každý materiál většinou vyžaduje speciální péči. Dříve, než se na kovové věci vrhnete, si proto ověřte, že jde skutečně o mosaz. Poznáte to jednoduše s pomocí magnetu. Pokud se přitáhne, jde zřejmě pouze o železo nebo ocel s mosazným povrchem. Jestli se nepřitáhne, máte co do činění se skutečnou mosazí. Rovněž si zjistěte, zda nejde o patinu, kterou byste mohli případným čištěním znehodnotit nebo docela zničit.

Lak nesmí být oloupaný

Moderní mosaz bývá opatřena lakem, který slouží jako ochrana proti oxidaci. Většinou má žlutý odstín. Čistí se velmi jednoduše – vystačíte si s vodou a trochou mýdla. Jestli se ale mosaz pod vrstvou laku zakalila, to znamená, že lak popraskal, budete jej muset nejdřív kompletně odstranit. Způsobů je několik: funguje horká voda i odlakovač na nehty.

Domácí pastu vyrobíte za pár minut

Následně odstraňte z mosazi veškerý prach a špínu. Prachu se zbavíte suchým hadříkem, špíny vlažnou vodou s trochou saponátu. Vyčištěte do sucha a můžete se vrhnout na leštění. Jde to samozřejmě i pomocí kupovaného leštidla z drogerie, my vám ale nabídneme přírodní varianty. Do misky vymačkejte citron a šťávu smíchejte s trochou jedlé sody nebo soli (rozhodně ne kyselinu solnou). Pastu naneste na mosazný předmět a jemně třete, abyste jej zbytečně nepoškrábali. Pomoci si můžete starším jemným zubním kartáčkem.

Funguje dokonce i jogurt nebo kečup

Přírodním leštidlem je také oblíbený bílý ocet. Zanesený mosazný předmět v něm můžete nechat odmočit. Když smícháte ocet se solí, znovu s ním pak lze zakalenou věc jemně čistit. K čištění a leštění mosazi se používají dokonce další domácí ingredience, a to dokonce jogurt nebo kečup! Po chvilce působení totiž dokážou rozložit kal.

Bezbarvý lak mosaz ochrání

Jestli chcete, aby mosazné věci ve vaší domácnosti vydržely dlouho krásně lesklé, zkuste je (znovu) nalakovat. Nemusíte nijak měnit jejich vzhled, když sáhnete po bezbarvém laku. Natírá se malířským štětečkem nebo vatovým tamponkem, a to v tenké vrstvě, aby nestékal a nezanechával po sobě stopy. Na Vánoce můžete mít domácnost jako ze škatulky. Začněte s úklidem už teď.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní muzikál KUBO uchvátil Prahu i návrhářku Beátu Rajskou!

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s...

Stačí pár cihel nebo tvárnic a máte skvělou policovou...

Zavřít reklamu