Vydržela vám vánoční hvězda? Když ji seříznete, bude vám dělat parádu celý rok

Tipy a inspirace 09. února 2019 | 08:32 — Marie Drahá
Vánoční hvězda je u nás často neprávem vnímána jako rostlina na jedno použití. Řada z nás si ji pořídí v prosinci a po svátcích jí přestane věnovat pozornost. Krásně kvetoucí rostlinka obyčejně seschne, uhyne a pak ji vyhodíme. Podařilo se vám ji letos udržet v kondici? Pěstujte ji dál!
Další 3 fotografie v galerii
Vánoční hvězda není na jedno použití, zkrášlí vám i zahrádku / Depositphotos

Pryšec nádherný, jak zní vlastní pojmenování vánoční hvězdy, bývá před Vánocemi k dostání v nejrůznějších barevných odstínech. Nejtypičtější jsou červené květy se zelenými listy. Velkou oblibu ale sklízí i růžové nebo krémové varianty. Ať už máte doma jakoukoliv, vězte, že vydrží kvést obyčejně dva až tři měsíce. A potom si žádá zvláštní, ovšem nijak složitou péči. Poradíme vám, jak si uchovat poinsetii i do dalších Vánoc.

Pozor na mléko, je jedovaté

Vánoční hvězda odkvétá obvykle koncem února. Po odvětu ji nekompromisně seřízněte až na 10 centimetrů. Nelekněte se, ze stonku začne vytékat spoustu mléka, které zastavíte ponořením do horké vody. Pozor, je velmi jedovaté! Nezapomeňte si tedy ihned potom umýt ruce. Rostlinku přesaďte do nového substrátu, přemístěte na chladnější místo a omezte zálivku. Ideální je pro ni světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů.

Po zmrzlých může na zahrádku

Do května se o vánoční hvězdu starejte doma a po zmrzlých ji můžete přesadit do zahrádky. Parádu vám udělá před domem, ale i na balkoně či na terase. Během léta si žádá rostlinka kvalitnější zálivku a nejlépe každých čtrnáct dní přihnojit. Hnojte za hubičku. Místo chemických přípravků využijte ingredience a zbytky, které máte doma.

Slunce snáší vánoční růže dobře. Znovu dovnitř ji můžete přestěhovat na podzim. Jak je známo, pryšec snese teplotu do 22 stupňů, ovšem nelíbí se mu v blízkosti radiátoru nebo krbu. V suchu trpí, má raději vlhko, takže jej případně roste.

Jak ji znovu rozkvést? Stačí papírový pytlík

Chcete, aby se vám na Vánoce znovu předvedla hvězda s krásnými květy? Pak ji musíte postupně zatemňovat. Poinsetie si žádá minimálně 12 hodin tmy denně. Stačí na ni každý večer nasadit papírový pytlík a za dva měsíce vám začne znovu krásně kvést.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Jak správně skladovat brambory, aby vydržely dobré co...

Zavřít reklamu