Jak zkombinovat staré s novým? Pokud se budete držet jednoho stylu, nemáte co pokazit

Interier 11. února 2019 | 15:33 — Marie Drahá
Zděděný byt po (pra)rodičích i starší pronajatý byt bývají často plné historických kousků, které tam zanechali původní majitelé. Rádi byste si jej zabydleli a necítili se v něm jako u babičky, ale nemáte zrovna bezednou peněženku? Přesto se starých věcí zbavovat nemusíte.
Dalších 7 fotografií v galerii
Zejména starší kousky s příběhem dodají interiéru patřičný šmrnc / Pinterest

Stačí, když se naučíte původní nábytek kombinovat s kousky, na které aktuálně narazíte ve velkoobchodech. Přesvědčíme vás o tom, že je to hračka. A v posledních letech navíc trend, který je čím dál populárnější.

Nechte si doma maximálně polovinu

Řeč je pochopitelně o věcech, které jsou stále funkční, případně jdou snadno repasovat. Pokud jste narazili na zcela zabydlený starší dům či byt, bude nejdřív nutné nábytek přebrat. Jestli vyloženě netoužíte po bydlení v socialistickém interiéru, řiďte se vždy pravidlem maximálně 50 : 50. Ponechte tedy v bytě klidně polovinu starších kousků, které jsou vám sympatické a prakticky je využijete, zbytek ale odvezte do sběrného dvora, někomu věnujte nebo prodejte na bazaru.

Starý nábytek velice snadno oživíte

Nyní máte dvě možnosti: buď necháte starší nábytek ve stavu, v jakém je, nebo mu dáte jednoduše nový kabát. Vždy je třeba jednat s intuicí a podle vlastního vkusu. Někdy však stačí sáhnout po barvě ve spreji nebo šikovné samolepicí tapetě na nábytek a retro kousky prokouknou doslova k nepoznání. Může se přitom jednat o knihovnu, starší stůl, postel s čely nebo třeba police. Tímto způsobem elegantně přijdete k originálním kouskům do svého nového obydlí – s minimem práce a za levno.

Snažte se držet jednoho stylu

Nyní přichází na řadu dovybavování bytu modernějšími kousky. Hned ze začátku se přitom vyvarujte jedné chyby: nesnažte se vybírat věci, které jsou nápadně podobné těm, které už v bytě máte. Naopak se snažte starší nábytek novým odlehčit a dát celému interiéru jistý šmrnc. Nebojte se tak kombinovat staré dřevo s minimalistickým kovem nebo dokonce barevným plastem. Co je však důležité, pokud si nejste jisti výsledkem – držet se při výběru jednoho stylu.

Několik kousků nechte vyniknout

Pokud máte naopak starších věcí minimum, snažte se z nich udělat přednost, aby v interiéru vynikly. Nemusí být přitom jenom na okrasu. Z původně šicího stroje může být odkládací stůl, ze starých rámů obrazů zase originální a nápaditá dekorace. Starší vojenský kufr ještě poslouží na odkládání papučí nebo zimních doplňků v předsíni. Váš byt díky nim získá svůj osobitý charakter. Primárně jde hlavně o to, abyste se vy cítili doma co nejlépe. Okoukala se vám vaše dřevěná podlaha? Zkuste s ní provést pár triků, které najdete zde.

Omyl zachraňte jednotnými textiliemi

Každému se občas podaří nějaký ten přešlap. Přesto nezoufejte. Barevně odlišné dřevo nebo zdánlivě nesourodé tvary dokážou zachránit textilie v jednotném stylu. O sjednocení se postarají stejné barvy nebo vzory na polštářích, závěsech či kobercích. Detaily hrají v každém interiéru velice důležitou roli.

Náš tip

Toužíte si zařídit byt ve stylu starý-nový, ale žádný starší kousek k dispozici nemáte? Nejdřív zkuste oslovit známé, kteří se podobných věcí často rádi zbavují, a potom není nic jednoduššího, než navštívit bazary či antiky, kde je těchto kousků plno. Spoustu hezkých věcí se dá dnes sehnat pochopitelně na internetu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu