Štěnice žijí i tam, kde se pravidelně uklízí. Jak je poznat a jak je spolehlivě zlikvidovat?

Tipy a inspirace 10. srpna 2019 | 11:07 — Anna Novotná
Snadno si je spletete s komárem. Drobné svědivé štípance na kůži, které objevíte po ránu v posteli, však mohou mít na svědomí štěnice. Žijí na ubytovnách pro bezdomovce, ale i v luxusních hotelích. A výjimkou nemusí být ani vaše domácnost.
Další 3 fotografie v galerii
Obávaný škůdce se často vyskytuje poblíž lůžkovin / Pinterest

Zdaleka totiž neplatí, že štěnice jsou výsadou „nečistých“ prostor. Můžete smýčit byt dvakrát denně, přesto si můžete tyto nežádoucí parazity přivést domů z výletu, případně vám je může domů zavléct návštěva. Jelikož nijak nesouvisí s čistotou, prevence proti nim prakticky neexistuje. Přesto je dobré rozpoznat výskyt štěnic v domácnosti zavčasu a okamžitě začít jednat.

Teplejší prostředí jim doslova vyhovuje

Dokud nejsou štěnice přemnožené, žijí v úkrytech. Jediným poznávacím znamením jsou tak bodavé kousance, které objevíte po ránu na těch částech těla, které vykukují zpod peřiny. Zákeřný parazit, který s vámi žije v domácnosti, vás přitom nemusí kousat denně, ale tím častěji, čím tepleji doma máte. V ložnici, kde mívá řada z nás 18 až 20 °C, to může být jednou za týden i za deset dní. Při teplotě kolem 25 °C naopak klidně co tři dny.

Výkalů si všimnete, až je byt zamořený

Pokud nezasáhnete okamžitě, začnou se štěnice velice rychle množit a zakládat kolonie. Ty jsou pak viditelné i na stěnách, na nábytku, rámech oken a dalších místech. Prozradí je tmavé výkaly a bílá vajíčka, která se hromadí kolem.

Zbavit se jich svépomoci je nemožné

Jakýkoliv sprej, který používáte na mravence, mouchy a další hmyz, je bohužel na štěnice krátký. Na rozdíl od ostatních parazitů vás zbaví štěnic v domácnosti pouze specializovaná deratizační firma. V závislosti na tom, jak moc zamořený byt máte, se může likvidace vyšplhat na několik tisíc korun.

Domácnost si můžete nechat prověřit

Máte obavy, že s vámi žijí štěnice v jednom bytě, případně jste koupili starší byt i s vybavením a tušíte, že by v něm mohly štěnice přežívat? Nechte si do něj naklást nástrahové staničky, které případné parazity včas odhalí. Jak šetrně vyhnat z domu sršně, který patří mezi nejobávanějšíí hmyz, si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu