Tipy, jak si doma levně a účinně zvlhčit vzduch

Tipy a inspirace 28. září 2019 | 14:55 — Marie Drahá
Když se ráno probudíte, máte ucpaný nos a špatně se vám dýchá. Nejste nachlazení? Zřejmě jste doma začali přitápět a máte v ložnici suchý vzduch. Máme pro vás pár babských rad, jak si jej zvlhčit i bez drahých přístrojů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Mokrý ručník u topení udělá mnohdy dobrou službu / Shutterstock

Suchý vzduch způsobuje chronickou rýmu, časté onemocnění dýchacích cest i zvýšenou únavu. Může také za to, že nám doma sesychají parkety, ničí starožitnosti a hudební nástroje. Bojovat s ním začínáme obvykle na podzim. Důvodem je zahájení topné sezony. Své o tom ví především ti, kteří doma topí v krbu nebo v kamnech. Potřebujete zvhlčit? Existuje řada možností. Buď si kupte přístroj, nebo vyzkoušejte rady našich babiček.

Sušení prádla na radiátorech

První z nich praktikujeme občas všichni, a to bez ohledu na výsledek. Je jím dosoušení mokrého prádla na topení. Tato metoda vzduch v místnosti skutečně zvlhčí, myslete však na to, že většině oblečení vůbec neprospívá. Ponožky nebo ručníky jsou dobrou volbou.

Mokrý ručník na topení

Alternativou je namočit ručník nebo osušku a zavěsit ji na teplý radiátor. I tento způsob zvlhčení vzduchu funguje, nedoporučuje se však věšet na topení použitý kus. V pokoji by mohl vzniknout nepříjemný ozón.

Miska s vodou na topení

Další možností je nalít do nádobky vodu a položit ji na topení. Pára, která se začne z mísy uvolňovat, vzduch v místnosti zvlhčí. Pokud máte podlahové topení, funguje totéž s mísou vody položenou na zemi.

Hrnec s převařenou vodou

Hrnec s horkou vodou nemusíte stavět na topení, ale kamkoliv. Také v tomto případě zafunguje princip odpařování, které vzduch zvlhčí. Jen pozor, kam jej stavíte – kvůli sobě i dětem. Řešit ještě opaření by nebylo moudré.

Květiny do ložnice

S vlhkostí v místnosti si poradí také květiny. Především tam, kde spíte, by neměla zeleň chybět. Když je sem tam postříkáte rozprašovačem, zvlhčíte vzduch v pokoji hned dvojím způsobem.

Náš tip

Suchý vzduch škodí zdraví, přílišná vlhkost způsobuje plísně. Jak se postarat o to, aby byl vzduch v místnosti optimální? Dobrou volbou je vlhkoměr. Vyjde na pár set korun a pořídit si můžete analogový nebo digitální. Trápí vás plíseň kolem oken nebo ve sprše? Zbavte se jí bez použití chemie.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky nejen na krásné památky

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Malebné Saint Tropez: Vydejte se do domova filmových četníků

Hledáte ideální místo, kde se na podzim ohřát? Zkuste...

Zavřít reklamu