Vyčistit otočné knoflíky na troubě od zaschlé špíny a mastnoty lze i bez úmorného drhnutí

Kuchyně 04. října 2019 | 15:16 — Anna Novotná
Se špínou kolem ovládacích knoflíků na troubě nebo sporáku je to podobné jako třeba se špínou za pákovou baterií. Do malých skulin se špatně dostává a práce s hadříkem nebo houbičkou na nádobí není zrovna ideální. Poradíme, jak vaše knoflíky budou za chviku zářit čistotou, a bez úmorného drhnutí.
Další 2 fotografie v galerii
Čištění je jednodušší, než byste si možná mysleli / Internet

Udržovat knoflíky u trouby nebo sporáku v čistotě není nijak složité. Pokud i vy máte troubu, kterou ovládáte pomocí otočných knoflíků, zřejmě také čas od času řešíte, jak je zbavit špíny a zaschlé mastnoty. Řešení je jednodušší, než byste si možná mysleli.

Všemocná myčka

Záleží na typu knoflíků, ale většina jde jednoduše oddělat a zase nasadit. Pokud je to i váš případ a máte doma myčku nádobí, máte vyhráno. Knoflíky jednoduše sundejte a nechte umýt v myčce.

Než vám myčka domyje, můžete pomocí starého zubního kartáčku pohodlně vyčistit ovládací panel trouby, tedy i místečka, která knoflíky běžně částečně překrývají.

Pozor byste měli dávat pouze tehdy, když jsou na otočných knoflících vytištěná čísla nebo stupně. Nápisy by totiž mohly při častém mytí v myčce zmizet, což by moc dobré nebylo. U mnoha typů trub a sporáků jsou ale čísla vytištěná na ovládacím panelu.

Aktivní pěna na mastnotu

Pokud je špína kolem knoflíků opravdu zažraná, můžete ji zkusit odstranit pomocí aktivní čistící pěny na mastnotu. Tento přípravek je běžně k dostání v takřka každé drogerii a koupit ho lze už do stokoruny.

Aktivní čistící pěna se navíc ve vaší domácnosti rozhodně neztratí - díky ní totiž snadno odstraníte mastnotu, špínu i saze nejen z trouby, ale také grilu, plechů, hrnců, krbového skla apod.

Amoniak nebo-li čpavek

Zaschlou špínu kolem knoflíků od trouby a sporáků lze spolehlivě vyčistit i pomocí čpavku. Ten je běžně k dostání v drogeriích nebo prodejnách s barvami a laky. Stojí obvykle do stovky.

Jde ovšem o nebezpečnou chemikálii, takže pokud se rozhodnete pro tento způsob, nezapomeňte použít k práci gumové rukavice.

Pomocí vatové tyčinky opatrně naneste chemikálii na špinavá místa a pak jen pomocí vyřazeného kartáčku na zuby vyčistěte. Nakonec vše setřete houbičkou a máte hotovo. Dále čtěte: Máte žaluzie plné fleků a špíny? Díky těmto tipům si jejich čištění můžete výrazně usnadnit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných rad, jak s elektronikou do letadla

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Zavřít reklamu