Chcete neotřelé Vánoce? Pověste si letos stromek vzhůru nohama. Víme, jak na to

Tipy a inspirace 30. listopadu 2019 | 10:30 — Marie Drahá
S příchodem dětí na svět bývá nutné celou domácnost přeorganizovat. S blížícími se svátky možná přemýšlíte, jak zajistit, aby vám nespadl vánoční stromek na hlavu. Řešení je snadné – pověste jej vzhůru nohama. Víme, jak na to.
Dalších 8 fotografií v galerii
Podobným způsobem věšeli stromeček už lidé ve středověku / Internet

Vánoční stromeček pověšený špičkou dolů byl před několika lety velkým hitem ve Spojených státech i ve Velké Británii. Kdo jej měl postavený klasicky ve stojanu, byl jednoduše out. A zdaleka se nejednalo o rodiny s dětmi, šlo zkrátka o módu. Stromeček vzhůru nohama bývá před Vánocemi často k vidění i ve větších nákupních centrech. Připadá vám to extravagantní? Pak věřte, že rozhodně nejde o výdobytek moderní doby. Podobným způsobem totiž věšeli lidé stromeček už ve středověku.

Obrácený stromek má několik výhod

Důvodů, proč se vrátit k tradici našich předků, je hned několik. Stromeček vzhůru nohama vypadá velmi neotřele, nezabere v bytě místo, takže nebudete muset přeskládávat nábytek, navíc na něj malé děti nedosáhnou. Opadané jehličí jednoduše smetete, navíc zbyde více místa na dárky.

Jak pověsit stromeček špičkou dolů?

V prvé řadě máte dvě možnosti: buď si pořídíte stromeček umělý, z nichž některé mají na konci kmene provrtanou díru, nebo dáte přednost živému. První varianta je pochopitelně jednodušší, navíc si můžete stromeček schovat i na další roky. Živý stromeček má však své neopakovatelné kouzlo.

Dejte si záležet na výběru

V obou případech zvolte pěkně tvarovaný a hustý stromek. Jestli se rozhodnete pro živý, tak raději ten, který příliš neopadává – ideálně jedličku. Nezapomeňte při koupi také na optimální velikost. Podle starých tradic by se měl stromeček věšet nad jídelní stůl, kde se schází u večeře celá rodina. Není ale problém vyčlenit mu místo kdekoliv jinde, případně v rohu místnosti.

Mějte po ruce háček, provaz a partnera

Pokud doma nemáte dřevěný trám, kam se původně stromek věšel, vyvrtejte do stropu díru a zasuňte do ní větší železný háček. Nejdřív ale odstraňte ze stromečku výrostky na kmeni i přebytečné větve. Následně omotejte spodek kmene kolem nejnižších větví pořádně provazem a zkuste zavěsit. Tento krok vyžaduje trochu trpělivosti. Musíte mít totiž jistotu, že je strom skutečně dobře připevněný a také vyvážený, aby nevisel nakřivo.

Nejvíc mu sluší skromné zdobení

Někdo dává přednost zdobení v okamžiku, kdy je ještě provaz povolený, takže je stromeček níž a tím pádem dostupnější. Další krášlí stromeček z žebříku. Obě varianty jsou možné, stejně tak kombinace. Stromeček můžete zkrášlit podle vlastního vkusu, určitě byste to ale neměli s ozdobami přehánět. Nesnese tolik, co postavený na zemi ve stojanu. Budou mu slušet jednoduché baňky, mašle, ale nejvíc slaměné či vyřezávané ozdoby, perníčky či ručně dělané cukroví.

Kabel, nebo řetěz na baterky?

A jak se světýlky? Na svíčky je potřeba zásuvka. Jestli nechcete, aby vám ze stromečku visela šňůra a nevzhledně se táhla v místech, kde na ni děti stejně dosáhnou, vyvrtejte další díru na háček v nejbližším rohu místnosti, případně si pořiďte háčky nalepovací. Tudy veďte kabel a následně po zdi směrem dolů. Na délku kabelu je dobré myslet už při koupi svíček, pokud tedy nestojíte o prodlužovačku. Jednoduchou variantou je také LED světelný řetěz na baterky, kdy nebudete muset řešit, co se šňůrou. Vždycky ji ale můžete zakrýt dekorativní látkou.

Čekají vás docela jiné Vánoce

Se stromečkem pověšeným špičkou dolů zažijete úplně jiné Vánoce. Budete pod ním moci chodit a dveře s návštěvami se u vás netrhnou. I když nejde o nic, přece jen ne každý najde v dnešní době tu odvahu upevnit stromeček jinak, než je v našich končinách poslední desetiletí zvykem. Dále čtěte: Vánoční stolování, tradice, tipy a rady. Co nesmí na Štědrý den chybět?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Zavřít reklamu