Čím si posypat před domem. Zapomeňte na sůl, jsou i lepší alternativy

Exterier 04. ledna 2020 | 07:17 — Marie Drahá
Stačí trocha nepozornosti a během několika vteřin si můžete přivodit ošklivý úraz a strávit celou zimu s nohou v sádře. Za namrzlé chodníky v obci odpovídá příslušná radnice, nezapomeňte si však posypat i ten vlastní. Zkuste na to jít ekologicky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dobře zvažte, jestli si posypete chodník před domem solí / Internet

Ledovka před domem je tím nebezpečnější, že jí mnohdy nepřikládáme takový význam. Měla by být přitom prioritou – tím spíš, pokud vstupujete do bytu po schodech. Upadnout na zledovatělém povrchu jen pár kroků před domem by se vážně nevyplatilo.

Sůl vám zničí džíny i boty

Jak zlikvidovat led před domem? Řada lidí často sáhne po kuchyňské soli. Ve spíži ji najde každý a s ledovou krustou si poradí velice rychle. Ovšem pozor. Sůl funguje pouze do minus desíti stupňů, při větším mrazech neúčinkuje. A jak je o ní známo, není zrovna šetrná k životnímu prostředí. Nijak nesvědčí záhonům, které máte poblíž chodníku. Navíc si kvůli ní můžete zničit džíny, boty a ani vaši čtyřnozí miláčci vám nepoděkují.

Popel ano, ale jen ze dřeva

Naštěstí existují i jiné možnosti než sůl. Řada lidí topí v zimě v krbu nebo kamnech, čímž se nabízí podsypat si pod nohama popelem. Ostatně popel je takový je vůbec škoda vyhazovat do popelnice, dá se využít několika možnými způsoby, zjistíte zde. Ale pozor, před dům se hodí pouze popel ze dřeva. Popel z uhlí totiž obsahuje těžké kovy a je radioaktivní. Stejně jako sůl je kvůli tomu v mnoha oblastech už zakázaný.

Kamínky i jíl vaše nohy zbrzdí

Nahradit jej ale můžete také pískem, štěrkem nebo pilinami. Stačí mít doma malý pytlík a v případě potřeby jednoduše použít. V obchodech rovněž seženete už přímo namíchané ekologické posypy. Také z nich lze vybrat takový, který vám bude vyhovovat. K životnímu prostředí i ke zvířatům je šetrný například posyp z expandovaného jílu bez chemických přísad. Pravým opakem je chlorid vápenatý.

Krustu zlikvidujete škrabkou

Led můžete zlikvidovat i mechanicky, a to pomocí ocelové škrabky. K odklízení pak poslouží speciální hrablo. Pokud chcete zainvestovat do těchto pomocníků, dejte si určitě pozor na levné atrapy, které se rychle obrousí nebo ohnou. Pozor na lopaty a další nástroje, které vám mohou zničit dlažbu před domem.

O bezpečnost se postarají nesmeky

Co se týče vlastního vybavení, nedá řada lidí dopustit na tzv. nesmeky. Jedná se o protiskluzové návleky na boty, které jsou opatřeny hroty nebo jsou přímo vyrobeny z kovového řetízku. Lze je schovat do kabelky nebo do auta a mít je kdykoliv k dispozici. Eliminují uklouznoutí na ledě prakticky kdekoliv a zejména pro starší lidi jsou velmi užitečné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Dřevěné prkénko by měl mít v kuchyni každý. Na jeho...

Zavřít reklamu