Jak kombinovat různé židle u jídelního stolu. Držte se těchto zásad

Kuchyně 08. ledna 2020 | 16:21 — Marie Drahá
Jídelní kout lze vyřešit několika různými způsoby. Buď se rozhodnete pro ucelenou jídelní sestavu, která bude vypadat jako z katalogu, anebo si s ní jednoduše trochu vyhrajete. Máte vkusně zařízenou domácnost, ale potřebovala by podle vás trochu oživit? Vsaďte na barvy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Jestli kombinujete starší kousky s novými, držte se barevně spíše při zemi / Internet

Možná při pohledu na časopisy o bydlení obdivujete interiéry plné barev a říkáte si, že by se vám také takový líbil. Pokud plánujete rekonstrukci jídelny nebo ji jednoduše potřebujete trochu vylepšit, není nic snazšího, než to vyzkoušet prostřednictvím jídelních židlí.

Jednoduché interiéry mají tu výhodu, že si v nich můžete dovolit trochu experimentovat. Tedy zkombinovat nové se starým a nebát se hned několika barevných odstínů. Vše je pochopitelně otázkou vlastního vkusu. Pokud však nechcete šlápnout vedle, poradíme vám, jakých barevných kombinací se při tvorbě originálního jídelního koutu držet.

Dřevěné provedení, kdy si každý přijde na své

Každému může vyhovovat jiný typ židle. Zatímco někdo se rád otáčí, další preferuje opěrky. A někdo zase nedá dopustit na klasiku. Jestli netoužíte zrovna po výrazných barvách, ale máte doma různé starší dřevěné židle, kterých byste se neradi zbavovali, není nic jednoduššího, než je přetřít stejným odstínem a přisunout ke stolu.

Jak už bylo řečeno, vůbec není na škodu, pokud zkombinujete několik různých typů židlí. Naopak. Právě to je oživení, které dodá vaší kuchyni zcela jiný rozměr. Chybí vám jedna židle, kterou byste rádi sladili se zbývajícími třemi? Podívejte se do bazaru po podobném designu nebo naopak stejné barvě. Anebo zvolte zcela odlišný kus, na nějž v jídelním koutě upozorníte.

Zopakujte barvu na jiném místě

Jestli se chcete úplně vymanit z klasického jídelního stylu, nabízí se zcela zkombinovat nové typy židlí se staršími kousky anebo zvolit různé barevné varianty. Držte se však pravidla, že by alespoň jedna z barev měla ladit s kuchyňskou linkou, případně odstínem, který kuchyni či jídelně dominuje. Jedině tak docílíte potřebné harmonie. Dále platí, že výraznější barva, kterou do jídelny přidáte, by se měla znovu objevit na jiném místě. Může jít klidně o dekoraci v podobě vázy nebo obrázku na stěně.

Zvolte si hlavní barvu

Přemýšlíte, jaké barvy zvolit? Pokud se chcete držet trochu při zemi, zvolte jednu hlavní barvu a zbývající židle si pořiďte (nebo natřete) v jednotlivých odstínech. Takto zařízený interiér působí velmi sladěně. Zvolit můžete i protilehlé barvy, nebo-li dvě různé barvy, které k sobě vzájemně ladí. Jídelní kout bude působit harmonicky, přesto nemusíte mít obavy, že by byl nudný.

Jistě znáte kombinování barev pomocí barevného kruhu. Toužíte po pestřejším jídelním koutu? Pak vsaďte na tzv. triadické schéma, kdy vzájemně zkombinujete tři barvy, které v kruhu vytváří pomyslný rovnostranný trojúhelník.

Bílé kuchyně snesou téměř vše

Nejvíce se mohou vyřádit majitelé bílých kuchyní, ke kterým se hodí jak dřevo všech odstínů, tak několik různých barevných odstínů. Dokonce si je žádá, aby prostor nepůsobil příliš unyle. Je vás doma hodně? Zkuste kromě židlí přistavit ke stolu některý z různých typů lavic. Dále čtěte: Nevíte, jak sladit v interiéru textilie? Zapomeňte na stejné barvy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Dřevěné prkénko by měl mít v kuchyni každý. Na jeho...

Zavřít reklamu