Postel s nebesy není jen pro romantiky. Pomáhá řešit i problémy s nespavostí

Interier 09. ledna 2020 | 12:06 — Marie Drahá
Spali jste někdy v posteli s nebesy? Pak nám jistě dáte za pravdu, že tak dobře jste se už dlouho nevyspali. Je totiž prokázáno, že pod baldachýnem se člověk cítí bezpečněji, tudíž i lépe spí. Do moderního interiéru si jej pořizuje v dnešní době nejeden mladý pár.
Dalších 8 fotografií v galerii
Postel s nebesy je častou volbou do moderního interiéru / Internet

V postelích s nebesy spali lidé už ve středověku, byly ale spíš výsadou šlechty. Lůžko patřilo k nejzdobnějším prvkům celé domácnosti. V jistých okamžicích k němu měla přístup rodina i návštěvy. Dnes je ložnice místem, kde preferujeme soukromí a intimitu. A nebesa nám je poskytnou dvojnásob.

Kam se hodí nebesa

Postel s baldachýnem působí na první pohled robustně. Nejlépe proto vynikne ve větším prostoru a v mísnostech s vyššími stropy. Spíše než tmavý kout jí sluší prosvětlené místo. Je dominantním prvkem sama o sobě, takže se vyvarujte toho, přeplnit ložnici nábytkem. Pokud nechcete mít pokoj podobný komnatě na zámku, vsaďte na světlé barvy a minimalismus.

Jak si dopřát romantické spaní

Nejjednodušší je pořídit si postel s konstrukcí. Pravá postel s nebesy má kromě lehací části i čtyři rohové sloupky protažené do výšky a spojené věncem. Pro dokonalý dojem si můžete nechat ušít látku na míru, kterou na rám jednoduše navlečete nebo jinak připevníte. Po stranách uvážete a v případě potřeby soukromí jednoduše zatáhnete.

Jestli chcete, aby nebesa působila uvolněným dojmem, stačí látku přes rám přehodit nebo zajímavě omotat. Smyslný nádech dodá ložnici poloprůhledná tkanina. V moderním interiéru vynikne i samotný odhalený rám, přijdete pak ale o výhody, které spaní pod nebesy nabízí. Nechce se vám investovat do postele s rámem? Stačí vyvrtat do stropu háček, kam připevníte cíp tkaniny, kterou připevníte dál k rohům lůžka.

Jakou zvolit tkaninu

Důležité je zvolit látku, která se nekrčí, nemusí se tedy žehlit a dá se prát v pračce. Příkladem jsou voály. Ideální je pořídit si dvoje nebesa, která můžete měnit. Můžete se přizpůsobit ročním období a v zimě si tak díky teplejší tkanině dopřát na lůžku větší tepelný komfort.

Výhody spaní pod nebesy

Nebesa dodnes chrání v některých zemích lidi na lůžku před otravným hmyzem, slouží jako moskytiéra. V našich končinách je ale tento důvod druhotný. Jde spíš o dekorační záležitost. Postel s nebesy totiž vypadá v bytě opravdu kouzelně. Krom toho se navíc pyšní celou řadou předností. Nebesa vytvářejí intimní atmosféru a pocit bezpečí. Řeší údajně dokonce potíže s nespavostí. Uzavřený prostor se také rychleji zadýchá, takže vám bude na lůžku tepleji. Ochrání vás rovněž před světelným smogem, pokud vám do okna svítí pouliční lampa.

Baldachýn je praktickým doplňkem také v případě, že potřebujete mísnost rozdělit na několik různých zón. Opticky ji oddělí od ostatních. V dnešní době už se navíc nejedná o nijak nedostupnou a luxusní záležitost. Skvěle se hodí také do dětského pokoje. Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věcí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tomu se říká retro v televizi. Hlasatelky se vracejí na obrazovku

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Nevyhazujte pecku z manga do koše. Vypěstovat si z ní můžete...

Leden je ideální k výsadbě trvalek do venkovních truhlíků....

Pokud chcete, aby vám vlašské ořechy vydržely chutné celou...

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Zavřít reklamu