I vejce lze mrazit, ale jen rozklepnutá aneb jaké potraviny a jak uchovávat v mrazniččce

Tipy a inspirace 08. dubna 2020 | 08:40 — Marie Drahá
Koledníci mají sice utrum, ale bez vajíček a pečení se ani letos Velikonoce neobejdou. Chystáte se trochu předzásobit a udělat si na svátky větší pohodu? Připravte si moučník dopředu a zamrazte. Do půlhodinky jej máte na stole.
Dalších 6 fotografií v galerii
Dobře uskladněná vajíčka lze uchovávat v mrazáku dokonce až rok / Internet

Mražení patří mezi nejjednodušší způsoby, jak si uchovat potraviny na delší dobu. Je rychlé a zdravé. Jsou lidé, kteří dokážou zamrazit prakticky cokoliv. Jenže pozor. Jsou potraviny, které do mrazáku vůbec nepatří nebo vlivem nízkých teplot okamžitě ztrácejí na hodnotě.

Máslo může v mrazáku žluknout

Kromě nejrůznějších druhů masa, které bychom měli v mrazáku skladovat maximálně půl roku, jsme si zvykli tímto způsobem uskladňovat sezonní zeleninu, pečivo, bylinky, dokonce i tuky. Je ale vhodné nakoupit si například máslo v akci a nechat jej několik měsíců v mrazničce? Pokud po vytažení použijete máslo na vaření, pak bez problému. Cukráři ale před mraženým máslem varují. Podle nich se už chuti čerstvého másla rozhodně nevyrovná. Je tady navíc riziko, že mražené tuky mají někdy tendenci žluknout. Stejně jako ostatní potraviny byste je pak neměli vystavit teplotnímu šoku a po vytažení z mrazáku je nejdřív přesunout do ledničky, aby pomalu povolily. Teprve pak jej použít.

Vařená vajíčka z mrazáku nejsou k snědku

Co se týče mléčných výrobků, do mrazáku patří jen ty, které mají vysoký obsah tuku. Bez obav si tedy můžete uskladnit stoprocentní tuk, stejně tak kvalitní tvrdý sýr, ideálně nastrouhaný. Mléko, jogurty i měkké sýry byste mražením zničili nadobro. Speciální kategorií jsou pak vajíčka. Pokud jich máte doma hodně a víte, že je nespotřebujete, rozklepněte si je do nádobky, případně žloutky a bílky zvlášť, a zamrazte tímto způsobem. Ve skořápce by vajíčka okamžitě popraskala, uvařená změní svou texturu a po rozmrazení jsou nepoužitelná.

Předchystat si můžete dezert nebo zákusky

Do mrazáku se nedoporučuje dávat ani smetanu, majonézu nebo pudink. Protože se jedná o potraviny bohaté na vodu, nízké teploty by je zlikvidovaly. Co si ale zamrazit můžete, je například krém do oplatků či piškotů. Stačí jej s předstihem vytáhnout a rychlý dezert máte hotový za pár minut. Podobným způsobem si můžete předchystat nepečený štrúdl či jinou sladkou dobrotu. Pak už jen vložíte do trouby a do půl hodinky může být na stole. Mrazit lze i hotové zákusky.

Vodnaté ovoce ztrácí mrazem svou chuť

Řada dezertů se neobejde bez čerstvého ovoce. Díky mrazničce si tak můžeme i v zimě pochutnat na jahodách, malinách, ostružinách, borůvkách či rybízu. Pomeranče a citrusy, stejně tak melouny, které obsahují hodně vody, by naopak byly po rozmrazení doslova bez chuti. Do mrazáku nepatří dokonce ani jablka. Netřeba snad připomínat, že skladovat nelze tímto způsobem ani plechovky. Mohly by prasknout a explodovat.

Vhod přijdou i zamražené ovocné a zeleninové šťávy nebo sirupy. Nejlépe uděláte, když je vlijete do nádobek na výrobu ledu. Pak už jen stačí vyklepnout kostku a přihodit do sklenice s vodou nebo čajem.

Bylinky se hodí do každého jídla

Nezapomínejte ani čerstvé bylinky, které oživí polévku, hlavní chod, čerstvý dip i sváteční jednohubky. Mrazit lze větvičky kopru, celerovou i petrželovou nať, libeček, dokonce i bazalkové lístky. Do osvěžujících nápojů se bude hodit máta, meduňka či lichořeřišnice. Tyto bylinky se znovu osvědčily zamražené ve vodě v tvořítku na led. Jak správně skladovat v mrazáku maso a jaká je jeho trvanlivost, se dozvíte v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jiřina Bohdalová slaví neuvěřitelné 89. narozeniny. Co vězí za její nezkrotnou energií?

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Zavřít reklamu