Jak vyčistit špinavý či zašlý koberec. S většinou skvrn si poradí prostředky, které máte doma

Tipy a inspirace 05. května 2020 | 11:10 — Anna Novotná
Potřebuje váš koberec po zimě pořádnou očistu? Nemusíte na něj hned vytahovat těžký kalibr ve formě komerčních chemických prostředků. S většinou skvrn si poradíte pomocí takzvaných babských rad.
Dalších 5 fotografií v galerii
S většinou skvrn si poradíte pomocí takzvaných babských rad / Depositphotos

Jarní slunce odhalí každou nečistotu, každé smítko i prach ve vaší domácnosti, na kobercích nevyjímaje. Na nich je najednou vidět každá skvrnka i to, jak jsou najednou zašedlé a jak by potřebovaly prosvětlit. Nemusíte však propadat panice, s vyčištěním si dobře poradí i metody našich babiček. 

Na chlupy punčochou

Kdo má doma psa či kočku, tak moc dobře ví, jak bývá kolikrát těžké odstranit chlupy z čalounění a zvlášť z koberců. Zkuste použít navlhčenou mořskou houbu. Pokud ji nemáte po ruce, sáhněte po staré silonové punčoše, kterou navlhčete a několikrát přejeďte nejvíce znečištěná místa.

Na jemné koberce kondicionér

Jemné koberce by měly také jemné i zůstat. Proto, pokud je budete čistit, použijte k tomu trochu balzámu na vlasy, který rozpustíte v připraveném mycím roztoku. 

Vyžehlete jej

Ne, skutečně se stále bavíme o čištění koberců. Žehlička totiž působí jako praktický rozpouštěč skvrn. S její pomocí vyčistíte většinu fleků od šťáv, vína nebo vosku. Stačí, pokud si do láhve s rozprašovačem naředíte tři díly vody na jeden díl octa, případně prostředku na mytí nádobí. Roztok nastříkejte na skvrnu, pak přes ni položte hadřík namočený v teplé vodě a zažehlujte, dokud skvrna nezmizí. 

Vlastní hloubkový čistič

Někdy je nutné vzít koberec skutečně silným čističem. Ty nejlepší a nejúčinnější ale mívají profesionální firmy, takže takové čištění koberce vám může vzít z peněženky i pěkných pár tisíc korun. Nicméně podobně silný prostředek si můžete vyrobit i sami doma. Smíchejte 3/4 šálku peroxidu vodíku, 1/4 šálku octa, 2 lžíce saponátu na nádobí, 5 kapek esenciálního oleje, 2 lžíce aviváže a 4 litry horké vody. Tuto směs promíchejte a koberec s ní vyčistěte.

Čechrejte ledem

Koberec vypadá mnohem lépe, pokud jej načechráte. Zkuste to pomocí vody a octa, který si smícháte ve stejném poměru a nastříkáte na koberec. Nechte chvíli působit a pak tekutinu osušte. Nakonec vezměte lžíci a proti směru slehnutých vlasů je postupně stavějte do pozoru. Tato metoda není moc účinná, pokud například přesouváte nábytek a potřebujete dát zpět do pozoru slehlá místa. V tomto případě vezměte kostky ledu a dejte je do promáčkliny. Nechte je tam odtávat, tekutinu pak jemně vysajte. Nakonec dejte na místo vlhký hadřík a žehlete, dokud tkaninu nevysušíte. Až bude místo úplně suché, vlas opatrně načechrejte. Led také použíjte v případě, že vám zůstala na koberci přilepená žvýkačka. Nechejte ji "zmrznout" a pak opatrně seškrábněte. Psali jsme také: Kokosový olej je v domácnosti skvelým pomocníkem. Vyčistí nerez a odstraní i žvýkačku z koberce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu