Zašlé spáry v koupelně, které už nejde ani vyčistit, mohou bez pracného drhnutí opět zářit novotou

Koupelna 18. června 2020 | 15:02 — Helena Malá
Špinavé spáry mezi kachličkami v koupelně jsou noční můrou každé hospodyňky. Totéž platí i o dlažbě v kuchyni. Existuje ale jedno řešení, díky kterému budou vaš spáry opět krásně bílé. Navíc bez pracného drhnutí.
Další 3 fotografie v galerii
Čištění spár v koupelně nebo kuchyni je extrémně náročné / Depositphotos

Kdo pravidelně čistí spáry, ví moc dobře, jak namáhavá činnost to je. Navíc s nejistým výsledkem. Spáry jsou sice po vydrhnutí podstatně čistší, ale po letech už bývá špína natolik zažraná, že běloskvoucího vzhledu už prakticky není možné dosáhnout.

Někdo spoléhá na chemické přípravky, další zkouší osvědčené babské triky jako sodu, prášek do pečiva, citron a podobně. Ať už zvolíte jakýkoliv prostředek, vždy vás čeká úporná dřina, kdy na kolenou strávíte několik hodin a budete se snažit malým kartáček vydolovat ze zašlých spár alespoň o pár odstínů světlejší barvu.

Pokud už je ale stav vašich spár natolik špatný, že jste mravenčím drhnutím schopni maximálně proměnit původně bílé spáry z tmavě šedé na světle šedou, existuje ještě jedno řešení. Jednoduše je zrenovujte.

Renovace spár pomocí pera

Úplně nejjednodušší je pořídit si speciální obnovovač spár. Má podobu pera a práce s ním je hračka. Bez větší námahy budou vaše spáry opět sněhobílé. Obnovovač spár vás nijak nezruinuje, pero vás vyjde na necelé dvě stovky a opravíte pomocí něj asi 60 metrů spár. Záleží tedy na velikosti vaší koupelny, ale tak jako tak nejde o opravu, která by nějak zásadně narušila rodinný rozpočet.

Díky tomu, že se dá obnovovač spár pořídit v podobě pera, bude nanášení nové barvy přesné a jednoduché a aplikaci zvládne opravdu každý. Musíte jen počítat s tím, že nátěr bude potřebovat asi hodinu na to, aby dobře vyschnul.

Důkladná oprava spár

Můžete se ale ještě rozhodnout pro důslednější opravu, a to v podobě kompletní výměny spár. Možná se tentokrát už ani nerozhodnete pro bílé spáry, které jsou k zašpinění velmi náchylné. Praktičtější jsou třeba světle šedé. A nemusíte se bát barevných spár ani v případě, že máte bílé kachličky. Kontrast je teď v módě a možná budete překvapeni, jak dobře ve výsledku působí.

Pomocí ostrého nože nebo speciální škrabky nejprve odstraňte starou spárovací hmotu a prostor mezi kachličkami perfektně vyčistěte, ideálně pomocí vysavače. Před nanášením spárovačky navlhčete spáru vodou. Moderní spárovací hmoty mají poměrně dlouhý čas zpracovatelnosti. Spárovačku špachtlí vetřete do spár, uhlaďte houbou a nechejte zatvrdnout. O tom, co si pohlídat při nákupu vany, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Dřevěné prkénko by měl mít v kuchyni každý. Na jeho...

Zavřít reklamu