V moderní zahradě hraje roli styl i materiál

Exterier 15. srpna 2017 | 09:32 — Helena Malá
I zahrady podléhají trendům, které se postupem let mění. V dnešní moderní zahradě hrají prim přírodní materiály a osobitý vkus bez zbytečné okázalosti.
Další 4 fotografie v galerii
Moderní zahrada sází na přirozenost, neokázalost a vlastní styl. / Shutterstock

Budování zahrady je běh na dlouhou trať a změny potřebují čas. I tak lze ale provést pár věcí, které váš pozemek změní prakticky okamžitě. Pokud chcete jít s dobou, zapomeňte na záhony připomínající mírné vlnky vlnící se podél trávníku. In je jednoduchost, přirozenost a neokázalost. Na ústupu jsou i praktické umělé materiály, móda velí používat raději levnější, hlavně přírodní.

Osobitý styl

Doba, kdy měli lidé tendenci napodobovat japonský nebo francouzský styl, je už pomalu pryč. Dnes je trendem vytvořit si na zahradě styl vlastní.

Pokud chcete svou zahradu oživit, existuje několik možností. Stačí vzít do ruky například štětec a natřít barvou podle vašeho vkusu starou lavičku, dětskou houpačku, starou pumpu nebo ptačí krmítko. Barvy totiž vnesou do vaší zahrady potřebný akcent, dynamiku a živost.

Staré cihly, oprýskaný smaltovaný lavor po babičce, trámy z krovu staré chalupy a nebo třeba lampa, kterou jste našli na půdě. To vše umí zahradě vtisknout jedinečnost.

Materiály

V poslední době lze pozorovat ústup od používání zbytečně předražených materiálů. Trendem je hledání jednoduchých, přirozených řešení, která se navzájem doplňují a navazují na sebe. Pohrát si však můžete na některých místech také s kontrastem. I s  malým rozpočtem lze najít pěkné a kvalitní materiály, díky kterým se budete cítit v zahradě dobře.

Stačí je jen správně zkombinovat. Nic nepokazíte dřevem, kovem a kamenem. Tento materiál sice stárne a může například zarůst mechem, to vše ale k moderní zahradě patří. Zahradní designeři odmítají umělotiny. A to jich trh nabízí opravdu vrchovatě - od umělohmotného živého plotu přes plastovou náhražku břečťanového porostu až po polystyrenové kameny. Nic z toho ale na zahradu podle nich nepatří.

Nábytek

Ani zahradní nábytek nemusí být drahý, aby vypadal dobře a perfektně do zahrady zapadl. Nebojte se experimentovat. Hezké posezení lze vyrobit například z dřevěných palet. Lavice dodají každé zahradě osobité kouzlo a rozhodně nemusíte zůstat u jedné. Možná vás samotné překvapí, kde všude si rádi posedíte.

Pohodové posezení v zahradě dnes také zdaleka nezajišťuje jen klasická sedací sestava na terase – tedy pár židlí s jídelním stolem. Ke slovu přichází stále více zahradní sofá, křesílka s kávovými stolečky a různé typy designového posezení uvnitř zahrady.

Vodní prvek

Velmi oblíbená jsou v poslední době biotopická jezírka, která přinášejí nový rozměr koupání na zahradě.

Jde o přírodní koupání, na které je celý rok hezký pohled a které obsahuje chemicky neupravenou přírodní měkkou vodu.

I vodní prvky v moderní zahradě by měly být bez okázalosti. Voda přepadající přes viditelně opracovaný kámen je to pravé.

Záhony

Pryč jsou trendy vlnek a vlnovek na okrajích záhonů. Zahrada by měla působit přirozeně a uklidňujícím dojmem. O hmotovou a tvarovou dynamiku se postarají rostliny pestrých textur a tvarů. Není třeba rozehrávat další vlnění tvarem záhonů.

Důležité je pokusit se najít ideální poměr mezi užitkovou plochou (trávníkem) a okrasnou plochou (záhony). Musíte se ve své zahradě hlavně cítit dobře a pohodlně.

Moderní je také využívat lokální rostlinné druhy. Dnes není tak podstatné, aby trvalka měla květ velikosti volejbalového míče, důležitější je, aby na zahradu patřila. Z trvalek se prosazují spíše rostliny v jemných tónech. Jako trend se dá jistě nazvat také narůstající sázení velkoplošných výsadeb cibulovin. Do záhonů, ale klidně take přímo do trávníkových ploch.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat...

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny...

5 dobrých rad pro plánování příští dovolené. Ušetříte...

Tip na největší podzemní atrakci na světě. Město divů je...

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát...