Aby byla voda ve vašem bazénu kvalitní a nezávadná, je třeba o ni správně pečovat

Exterier 17. srpna 2017 | 08:07 — Helena Malá
Je voda ve vašem bazénu čistá a hygienicky nezávadná? K tomu pomáhá bazénová chemie, která patří k základní výbavě každého majitele bazénu. Základní bazénovou dezinfekcí je chlor, ten můžete přidávat do vody i v menším množství. K tomu vám pomáhají technologie na úpravu vody: UV lampa, ionizátor či solnička.
Další 1 fotografie v galerii
Krásná a čistá voda v zahradním bazénu je snem asi každého. Bez správné péče toho ale nedocílíte. / Shutterstock

Není nic lepšího než si v létě na vlastní zahradě skočit do osvěžující vody v bazénu. Přečtěte si několik rad, jak udržet vodu v dokonalé formě přes celé léto i po něm.

Písková filtrace

Nejprve je třeba si uvědomit, že prvotním předpokladem úspěchu je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Bez jejího dobrého fungování nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách kvalitní a nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní propírat a nejpozději jednou za 2 roky pak celou vyměnit. Dejte pozor, při pročišťování filtrace je voda odváděna pryč z bazénu, proto je ji potřeba následně doplnit. Pokud bazén využíváte velmi intenzivně, je nutné na manometru častěji kontrolovat tlak, který většinou graficky znázorní, kdy je již čas na vyčištění.

Správné hodnoty

Nejdůležitějším faktorem pro údržbu bazénové vody je dodržování předepsaných hodnot pH vody a volného Cl (chloru). Před každou úpravou vody je vždy zapotřebí nejprve změřit hodnotu pH. Předepsané hodnoty se pohybují v rozmezí pH 7,2 - 7,6 a pro chlor platí hodnoty Cl 0,1 - 0,6. Tyto hodnoty je možné měřit v podstatě jakýmkoli běžně dostupným testerem. Měření těchto hodnot provádějte vždy ve stejnou denní hodinu, nejlépe ráno (po ukončeném filtračním cyklu). Hodnoty pH a Cl se během dne mohou i dost výrazně měnit, a to v závislosti např. na slunečním svitu či počtu koupajících se osob. pH vody je třeba kontrolovat jak při použití chlorové chemie, tak i UV lampy, ionizátoru a solničky.

Tip: Pokud měřením pH vody zjistíte odchylku větší než dva stupně, aplikujte prostředek na snížení pH v menších dávkách, než je uvedeno v návodu, a rozdělte snižování hodnoty pH i do několika dní.

Chlorové tablety

Při použití chlorových tablet mějte na paměti, že tyto tablety nesmějí být umístěny delší dobu ve skimmeru (hladinový sběrač nečistot), zejména při vypnutém oběhovém čerpadle. V tomto případě se ve skimmeru a v potrubí tvoří velmi vysoká koncentrace Cl, která může způsobit i výrazné poškození vlastní technologie. Tablety raději umístěte do běžně dostupných plováků (plovoucích dávkovačů chloru). Při používání chlorových tablet je důležitá častá kontrola koncentrace volného Cl. V případě dlouhodobějšího "přechlorování" může dojít i k razantním změnám na barevnosti skeletu bazénu. Přechlorováním podporujete i případný vznik koroze na kovových součástech technologie bazénu, popřípadě zastřešení.

Ionizátor

Dezinfekční ionizátor vás zbaví až 95 % potřebných chemikálií k ošetřování bazénové vody. Ta pak není cítit po chemických čisticích prostředcích. Ionizátor vodu dezinfikuje elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, a to zcela automaticky. V případě ionizátoru doporučují odborníci kontrolovat kromě pH i přítomnost procenta Cu (mědi) ve vodě. Je nutné, aby nedošlo k překročení doporučených hodnot. V případě překročení těchto hodnot zařízení na několik dní odstavte z provozu a znovu hodnotu změřte. V případě zprovoznění bazénu nastavte řídící jednotku na několik filtračních cyklů na plný výkon, poté změřte testerem – jakmile zjistíte přítomnost Cu ve vodě, snižte výkon řídící jednotky na hodnoty uvedené v návodu. Je možné, že v průběhu provozu dojde ke zhoršení kvality bazénové vody, proto mějte vždy připraven i podpůrný chlorový přípravek.

Solnička

Při užívání solničky používejte k úpravě pH vody pouze prostředky k tomu určené. Při zprovoznění bazénu nastavte řídící jednotku na několik hodin na plný výkon, změřte hodnotu volného Cl a zařízení nastavte dle návodu. K některým solničkám si navíc můžete dokoupit wi-fi modul, kterým pak zařízení lze ovládat i na dálku. Užitečná je také sonda redoX, která sleduje míru znečištění bazénu a zcela automaticky dávkuje dezinfekci.

Bazénový vysavač

Velmi šikovným pomocníkem při čištění bazénu je také bazénový vysavač, který dokonale odsaje hrubé nečistoty ze stěn a dna bazénu. S ním je udržování bazénové vody v kondici naprostou hračkou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...